Jedną z najpopularniejszych diet w ostatnich latach była tak zwana Dieta Dukana. Ten artykuł jest skierowany do osób, które zarówno odchudzają się w ten sposób, jak i planują wybrać tę dietę.

Od razu na wstępie pragniemy zaznaczyć, że ten sposób spalenia tkanki tłuszczowej jest dla wielu osób niebezpieczny, ponieważ wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Wspominaliśmy o tym w tym artykule:

Zobacz więcej: Zasady Diety Dukana, czyli chudnij bez efektu jojo! Tylko… za jaką cenę?

Jeśli mimo tych zastrzeżeń jesteś zdecydowana, to musisz pamiętać o szczególnym zwróceniu uwagi na poszczególne fazy. Dzisiaj omówimy pierwszą z nich.

Jest to najtrudniejszy etap, podczas którego możemy stracić najwięcej nadmiaru tłuszczu. Faza powinna trwać minimum pięć dni, podczas których jemy wyłącznie produkty bogate w białko (czyli niezawierających węglowodanów i tłuszczy).

Dozwolone produkty:

Podczas tego etapu należy spożywać chude mięso, wędliny (np. z indyka lub kurczaka), podroby oraz drób (bez kaczek i gęsi). Należy przy tym pamiętać, aby mięsa nie jeść ze skórą, pod którą jest najwięcej tłuszczu.

Dr Dukan zaleca również jedzenie owoców morza, jajek i ryb. Należy przy tym pić duże ilości wody.

Należy wystrzegać się ketchupu oraz wszelkich tłuszczy zwierzęcych i roślinnych.


Co można jeść w pierwszej fazie?

Na śniadanie polecamy jajecznicę z dwóch jajek lub zapiekaną rybę w sosie jogurtowo-porowym.

Przykładowe przepisy w diecie dukana.

Dobrym pomysłem jest również przygotowanie naleśników otrębowych, które są bogate w białko. Jeśli chcesz spożywać jogurty, to mogą być wyłącznie te, zawierające 0% tłuszczu.

Efekty fazy uderzeniowej

Uzależnione są od długości trwania. Na forach internetowych kobiety chwalą się, że udało im się schudnąć około 5 kg w ciągu tygodnia. Należy jednak pamiętać, że tak szybki spadek wagi może przyczynić się m.in. do niewydolności nerek oraz licznych problemów zdrowotnych.

Zobacz też: Jak schudnąć 5 kg w tydzień?

Czy mimo takich skutków ubocznych ktoś zdecydował się na tę dietę?