Chcę schudnąć. Czy pomoc dietetyka naprawdę jest niezbędna?
Sprawdźmy to!
Dieta to znienawidzone przez wiele osób słowo. Okazuje się jednak, że to po prostu sposób żywienia, a nawet owiana złą sławą redukcja nie musi być nieprzyjemna. Nic jednak dziwnego, że dieta kojarzy nam się w tak negatywny sposób, skoro większość ma na koncie niedziałające i nieskuteczne… diety cud. Wystarczyłoby jednak poprosić o pomoc doświadczonego dietetyka, który wskaże, jak zdrowo i na lata zredukować niechciane kilogramy. Ale czy wsparcie takiej osoby jest absolutnie niezbędne i jak upewnić się, że wybraliśmy najlepszą z możliwych opcji? Sprawdźmy to!
Kultura toksycznych diet w Polsce
Toksyczne diety niestety wciąż są standardem. Toksyczne, czyli takie, które są niskokaloryczne, niedoborowe i mogą być wręcz szkodliwe. Żaden dietetyk z wykształceniem i doświadczeniem nie uzna jednak, że modele żywienia hołdujące tym zasadom są dla nas dobrym wyborem.
Bo toksyczne diety to wysokie koszty zdrowotne i psychiczne, a także niemalże gwarantowany efekt jojo. Ale nie tylko. To także:
- niemalże ciągły głód,
- spadek energii,
- spadek motywacji,
- drażliwość,
- frustracja,
- wyrzuty sumienia.
Trudno jednak, aby było inaczej, gdy wiele z tych diet zakłada spożywanie tylu kalorii dziennie, ile spożywa… kilkuletnie dziecko. Dieta 1000, 1200 kalorii… To nie ma prawa się udać, bo nasz organizm doskonale wie, że to zbyt mała liczba dla dorosłej, zdrowej osoby, która chce zgubić niechciane kilogramy. Dlatego żaden dietetyk nie zarekomenduje takiej diety. Tymczasem sami chętnie je wybieramy.
Bo liczymy na szybki efekt.
Bo mamy dość tego, jak aktualnie wyglądamy.
Bo jesteśmy niecierpliwi.
Tymczasem niskokaloryczne diety cud przeradzają się często w błędne koło odchudzania i efektu jojo. Przez to wiele osób tkwi w nich… przez lata.
Klucz do odchudzania? Deficyt!
Pierwszym krokiem współpracy na linii dietetyk-pacjent jest dokładny wywiad żywieniowy dotyczący także stylu życia i aktualnego stanu zdrowia. Na postawie tych informacji dietetyk oblicza zapotrzebowanie kaloryczne, które jest podstawą ustalenia deficytu kalorycznego.
Deficyt kaloryczny jest kluczem do redukcji. Bez niego, nawet jedząc zdrowo, wcale nie musimy chudnąć, a wręcz możemy dalej tyć.
Czym jednak jest deficyt? To sytuacja, gdy spożywamy mniej kalorii, niż organizm potrzebuje do funkcjonowania i codziennych aktywności. W teorii więc – o ile utrzymujemy deficyt – można schudnąć… nawet jedząc fast-foody i słodkości. Jest to jednak trudne, ponieważ takie produkty nie sycą i wręcz napędzają ochotę na więcej. Gdy natomiast jemy w sposób zbilansowany, wówczas jesteśmy w stanie ograniczyć napady głodu oraz chęć na podjadanie.
Dietetyk dobrze dopasowuje więc deficyt do naszego celu i aktualnej masy ciała oraz aktywności. Dzięki temu możemy chudnąć w zdrowym tempie i osiągnąć cel, bez późniejszego efektu jojo.
Dietetyk, czyli dieta dopasowana do Ciebie
Kluczem do sukcesu na diecie redukcyjnej jest to, aby dieta była dopasowana do nas, a nie my do diety. We współczesnym, zabieganym świecie jest to szczególnie istotne. Nie każdy z nas ma przecież czas, aby każdego dnia spędzać po kilka godzin na przygotowywaniu posiłków. Na szczęście nie jest to konieczne, bo dań do zrobienia w zaledwie 10-15 minut jest naprawdę wiele.
Takie przepisy oferuje np. Centrum Respo, czyli firma proponująca jedną z najchętniej wybieranych diet online.
Jak pracuje dietetyk Centrum Respo? W ankiecie na początku współpracy można wskazać, które produkty chcielibyśmy wykluczyć z naszego menu. Możemy określić także to, ile mamy czasu na przygotowywanie posiłków. Jeśli jest go niewiele, to dietetyk dobierze takie przepisy, dzięki którym gotowanie będzie szybkie i łatwe, a posiłki wciąż zdrowe, smaczne i zbilansowane. Do tego bez długiej listy drogich i trudnych do znalezienia składników.
Nie są to puste słowa, ponieważ jak dotąd Respo pomogło około 50 tys. Podopiecznych, którzy zgubili ponad 400 tys. kilogramów.
Sprawdź szczegóły pracy dietetyków Respo: https://centrumrespo.pl/.
Motywacja, czyli klucz do sukcesu
Każdemu z nas podczas diety mogą zdarzyć się słabsze momenty. Motywacji brakuje, waga staje w miejscu, a my mamy ochotę tylko na paczkę chipsów. Nie jest to nic nadzwyczajnego, gdyż perfekcjonizm na diecie nie jest potrzebny, a wręcz niemożliwy do utrzymania.
W takiej sytuacji rola dietetyka jest kluczowa. Dietetyk to taka osoba, która wesprze nas w sytuacjach kryzysowych i podpowie, jak poradzić sobie ze zachciankami.
Jak taką pomoc uzyskiwać na bieżąco? Świetnym rozwiązaniem jest pomoc dietetyka online pracującego na czacie, który w krótkim czasie jest w stanie odpowiedzieć na zadane pytanie oraz zmotywować do działania. Taką usługę również oferuje wspomniane wcześniej Centrum Respo.
Pomoc w kształtowaniu nawyków żywieniowych
Dieta redukcyjna powinna opierać się nie tylko na utracie niechcianych kilogramów, ale także na kształtowaniu zdrowych nawyków. To tak naprawdę te nawyki poniekąd zadecydują, czy po zakończeniu diety redukcyjnej wrócimy do poprzedniej masy ciała, czy będziemy w stanie ją utrzymać.
Podczas procesu zmiany, dietetyk powinien wspierać nas w kształtowaniu takich nawyków. Jest to bardzo istotna kwestia, bowiem na temat odżywiania istnieje naprawdę wiele różnego rodzaju mitów. Dietetyk pomaga wykluczyć nieprawidłowe informacje, co często chroni nas przed złymi dla naszego zdrowia wyborami.
Chorujesz i chcesz zmienić dietę? Skorzystaj z pomocy dietetyka!
Pomoc eksperta niezbędna jest również w sytuacji, gdy cierpimy na różnego rodzaju dolegliwości o charakterze przewlekłym. Nietolerancje pokarmowe, SIBO, niedobory, nadciśnienie, cukrzyca… W takich przypadkach ustalenie jadłospisu z ekspertem to klucz do poprawy wielu parametrów zdrowotnych, a także lepszego samopoczucia.
Znów jednak warto polegać na pomocy dietetyka, który zarekomenduje odpowiednie badania i wskaże, jakie powinno być postępowanie dietetyczne w przypadku konkretnych dolegliwości.
Dietetyk online czy stacjonarny?
Choć podczas procesu redukcji pomoc dietetyka nie zawsze jest w stu procentach konieczna, to zdecydowanie warto z niej skorzystać. Zwłaszcza jeśli zależy nam na efekcie na długo, a nie na zmianie na chwilę.
Pozostaje jeszcze pytanie, czy lepszą opcją jest skorzystanie ze wsparcia online, czy usług stacjonarnych. Generalnie wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Zazwyczaj jednak opcja online jest na wielu poziomach lepsza, bo oferuje więcej możliwości szybkiego kontaktu z dietetykiem. Firmy oferujące pomoc dietetyczną online mają też znacznie szersze bazy przepisów. Dzięki temu dania rotują, a dieta nie jest nudna. Łatwiej też dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb, które mogą przecież ulegać zmianie.
Podsumowanie
Pomoc dietetyka to ogromne wsparcie, z którego zdecydowanie warto korzystać. Dzięki takiej stałej opiece zwiększamy swoje szanse na długoterminowy sukces oraz na to, że proces redukcji i zmiany nawyków będzie przyjemniejszy i znacznie łatwiejszy.
Materiał partnera