Białko – kiedy warto je suplementować? Wskazania i przeciwwskazania
W jaki sposób suplementować białko i które wybrać?

Przyjmowanie suplementów diety na co dzień jest bezpieczne, o ile stosujesz się do zaleceń producenta danego preparatu. Jeśli szukasz wspomagania w odchudzaniu albo budowaniu czystej tkanki mięśniowej, koniecznie zainteresuj się możliwością suplementacji białka. To jeden z podstawowych składników budulcowych dla organizmu człowieka.
Przyjmowanie produktów białkowych ma sens zarówno w okresach intensywnego treningu, jak i regeneracji, kiedy delikatnie odpuszczamy aktywność fizyczną. Kiedy suplementujesz białko, musisz przede wszystkim ustalić odpowiednią dawkę oraz formę przyjmowanej substancji. To podstawa, jeśli chcesz osiągnąć zadowalające efekty.
Suplementacja białka – kiedy zacząć?
Serwowanie sobie odżywek białkowych bez zbilansowanej diety i aktywnego trybu życia nie ma większego sensu. W ten sposób tylko ryzykujesz zwiększeniem masy swojego ciała i ewentualnie gorszym samopoczuciem.
Zacznij od suplementacji białkowej wtedy, kiedy Twoja dieta nie dostarcza do organizmu odpowiedniej ilości tej substancji potrzebnej m.in. do budowania masy mięśniowej. Oczywiście zbyt duża ilość białka również jest niewskazana.
Musisz więc oszacować, jakie jest zapotrzebowanie Twojego organizmu na białko, aby skutecznie się odchudzać lub wzmacniać masę mięśniową.
W jaki sposób suplementować białko? Przed czy po treningu?
To, czy przyjmujesz białko przed czy po treningu nie ma większego znaczenia dla organizmu. Najważniejsze jest to, aby suplement diety nie zastępował nam żadnego posiłku, a jedynie był uzupełnieniem zdrowej i zbilansowanej diety.
Najpopularniejsze odżywki białkowe występują w formie proszku do rozrabiania z wodą lub mlekiem (najlepiej odtłuszczonym). W takiej formie możesz przyjmować białko zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończonej sesji treningowej.
Przedtreningówka — czym jest i czy faktycznie działa? Przekonaj się!
Ile kosztuje suplementacja białkowa?
Kompleksowa suplementacja białkiem to wydatek maksymalnie do 100-200 złotych miesięcznie. Tyle w zupełności wystarczy, aby kupić dla siebie wysokiej jakości białko dopasowane do swoich potrzeb.
Jakie są rodzaje odżywek białkowych?
Najpopularniejsze odżywki białkowe to koncentrat (WPC), izolat (WPI) oraz hydrolizat (WPH). Pierwsza odmiana jest najtańsza i zawiera nawet do 80% białka w składzie. Izolat białka serwatkowego to produkt dla profesjonalistów, który zawiera w składzie już do 90% czystego białka i niewielką zawartość węglowodanów.
Kiedy wybierzesz hydrolizat białka, zyskujesz gwarancję, że substancje odżywcze będą łatwo przyswajać się w Twoim organizmie. Jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach suplementacji, koniecznie postaw na hydrolizat białka.
Suplementacja białkowa powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta lub wskazaniami dietetyka. Przykładowo: osoba o masie ciała 80 kilogramów musi spożywać ok. 160 g czystego białka każdego dnia. Taka dawka będzie wystarczająca, aby uzupełnić ewentualne niedobory tego składnika.
Artykuł sponsorowany