Trwa olimpiada, najlepsi z najlepszych stają do rywalizacji w swoich dyscyplinach. Mistrzowie stają się gwiazdami – to na nich skupia się uwaga mediów, internautów i widzów.

Zobacz: Czy wiesz po co są nity przy kieszeniach?

Na pewno zauważyliście pewne osobliwe zachowanie, częste szczególnie wśród pływaków. Kiedy stają na podium, by odebrać złoty medal, z szarfą na piersi podnoszą krążek do ust i gryzą go.

Internauci żartują, że to odruch bezwarunkowy – wyczerpani zmaganiami sportowcy są tak głodni, że wkładają do ust to, co mają pod ręką.

Nie o to jednak chodzi.

Złoto jest jednym z najbardziej miękkich metali, dość łatwo się odkształca. Na pewno pamiętacie z filmów sceny, w których bohaterowie „próbują” złota gryząc go, a następnie oglądając ślady zębów.

Czytaj też: Pamiętacie aferę z wodą w basenie olimpijskim? Teraz internet żyje… zielonymi włosami pływaka.

Zagryzanie medalu to prawdopodobnie pozostałość po takim geście – medaliści zachowują się tak, jakby sprawdzali autentyczność medalu. Gest jest tu po prostu pewnym symbolem.

Ale jest jeszcze inne wytłumaczenie zachowania medalistów. Nagrodzeni złotem gryzą krążki, ponieważ… ten gest świetnie wygląda na zdjęciach. Fotoreporterzy sami domagają się takich zachowań, by ich zdjęcia były spektakularne i miały charakter. Słowem – by działo się na nich coś atrakcyjnego.

Sport coraz bardziej przypomina show-biznes – zauważyliście?

Dlaczego sportowcy gryzą złote medale?

Dlaczego sportowcy gryzą złote medale?

Dlaczego sportowcy gryzą złote medale?

Dlaczego sportowcy gryzą złote medale?