Zima w Polsce, choc w tym roku dość łagodna, nie jest dobrą porą do biegania. Dlatego też większość aktywnych osób tę porę roku spędza na siłowniach, pływalniach i klubach fitness. Nadejście wiosny to jednak idealny moment na powrót do aktywności na świeżym powietrzu, w czym pomóc może dobry sportowy smartwatch. Jaki wybrać?

Zegarki sportowe do biegania – czy w ogóle mają sens?

W teorii bieganie to jedna z najprostszych dyscyplin sportowych, bo do jej uprawiania nie potrzebujemy zaawansowanego sprzętu czy wyposażenia. Ludzie mają jednak to do siebie, że lubią sobie wszystko dodatkowo ułatwiać i jednocześnie dążą do osiągnięcia jak najlepszych wyników. Dlatego też dzisiaj miłośnicy tej aktywności inwestują w odpowiednie buty, stroje sportowe czy inne dodatki. Jednym z nich są właśnie sportowe zegarki czy smartwatche. I mimo że niektóre osoby uznają, że jest to zwykła fanaberia, to jednak fakty pokazują, że gadżet tego typu może okazać się bardzo przydatny. Przede wszystkim pozwala on na zdecydowane poprawienie kontroli nad prowadzonym treningiem, co bezpośrednio przekłada się na jego efekty.

Źle dobrane obciążenia mogą być przyczyną kontuzji, przesilenia organizmu lub też jego niewielkiej skuteczności. Drugą ważną zaletą smartwatchy sportowych jest możliwość przekazywania powiadomień z telefonu, co zdecydowanie poprawia komfort i sprawia, że podczas biegu nie trzeba przy każdej okazji szukać telefonu i sprawdzać, czy nie dzieje się coś ważnego. Z całą pewnością więc zegarek do biegania może być bardzo przydatnym dodatkiem!

Co trzeba wiedzieć o zegarkach dla sportowców dla biegania?

Jak nietrudno przypuszczać, poszczególnie modele sportowych smartwatchy oferują użytkownikom różne możliwości. Sprawia to, że szukając rozwiązania dla siebie, koniecznie trzeba określić własne potrzeby i przewidywany budżet. W końcu przecież na rynku dostępne są jednocześnie proste smartbandy za mniej niż sto złotych, jak i zaawansowane modele kosztujące kilkadziesiąt razy więcej. Dlatego też porównanie ich nie jest wcale łatwe. Dla jednych najlepszym zegarkiem sportowym będzie w końcu ten, który daje największe możliwości, dla innych produkt doskonale łączący cechy użytkowe z akceptowaną ceną, a wiele osób stwierdzi, że optymalną opcją jest najtańszy model z podstawowymi funkcjami. Mimo to, dobrze jest posiadać choć podstawową wiedzę na temat rodzajów gadżetów tego typu. Dzięki temu dokonasz bardziej świadomego wyboru.

Jakie są rodzaje zegarków sportowych dla biegaczy?

Obecnie określenia „sportowy zegarek” i „sportowy smartwatch” dość powszechnie są używane zamiennie. W praktyce jednak mówimy o odmiennych urządzeniach.

  • Zegarek sportowy – to przeznaczony dla „aktywnych” klasyczny czasomierz, wyposażony z reguły w mechanizm kwarcowy. Oferuje on podstawowe funkcje i nie pozwala na połączenie ze smartfonem.
  • Smartwatch – czyli inteligentny zegarek w wersji sportowej daje dużo więcej możliwości przydatnych zarówno podczas treningów, jak i w życiu codziennym. Za jego pomocą można też nawiązać łączność z telefonem komórkowym i przekazywać między nimi dane i informacje.
  • Hybryda – stanowi ona niejako połączenie tradycyjnego zegarka z elementami smart. Urządzenia tego typu dają dużo większe możliwości niż zwykłe czasomierze, jednak mniejsze, niż najlepsze smartwatche.

Jaki smartwatch do biegania wybrać?

Jak widać, zegarki sportowe stanowią bardzo niejednorodną grupę produktów. Dlatego też wybór idealnego rozwiązania do biegania nie jest łatwy. Dla wielu osób idealną opcją mogą okazać się produkty takie jak Garett Fit 7 Smartband. Taka inteligentna opaska kosztuje bardzo niewiele, jest lekka, wygodna i posiada podstawowe funkcje przydatne dla amatorów. Nietrudno sie jednak domyślić, że produkt tego rodzaju średnio nadaje się jako element stylizacji do pracy czy na spotkania. Dlatego też w sytuacji, gdy na trening chcemy iść od razu z pracy, albo po prostu nie chcemy kupować dwóch urządzeń, idealnym wyjściem może być klasyczny zegarek sportowy. Godnymi polecenia produktami tego typu są modele należące do znanej rodziny G-Shock. Stanowią doskonałe połączenie jakości i niewygórowanej ceny.

Dla osób liczących na naprawdę poważne wsparcie w treningu przeznaczone są z kolei smartwatche z GPS do biegania. W tym przypadku liczba ciekawych produktów marek takich jak Garett, Garmin czy Suunto jest naprawdę duża. Spora, a często wręcz olbrzymia jest też liczba funkcji i możliwości przez nie oferowanych. Co ważne, cena poszczególnych rozwiązań tego typu może wynosić od około pięciuset do nawet kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.

Wybór dobrego smartwatcha do biegania to przede wszystkim kwestia indywidualnych potrzeb i możliwości. Z pewnością więc warto wcześniej zapoznać się bliżej z różnymi dostępnymi modelami, by wybrać zegarek idealny dla siebie.

 

Materiał partnera