Gala Wiktorów wraca na antenę TVP po siedmiu latach przerwy. Była to jedna z najbardziej prestiżowych imprez telewizyjnych, podczas których przyznawano nagrody Akademii Telewizyjnej wybitnym osobowościom małego ekranu.

Sting na ścieżce wojennej z włoskim księciem Simone Vincenzo Velluti Zati di San Clemente

Dziennikarze apelują, aby Sting nie występował w TVP

Rozdanie Wiktorów 2022 odbędzie się już 31 marca o godzinie 20:10 w TVP. Gwiazdą wieczoru będzie Sting – legenda brytyjskiej sceny muzycznej, znany z zespołu The Police.

Dziennikarze: Mariusz Szczygieł, Damian Maliszewski i Maciej Orłoś zdecydowali się zaapelować do brytyjskiego artysty, aby nie występował na gali rozdania Wiktorów w TVP. 

Drogi Panie Sting, prawdopodobnie nie wie Pan, że występując na Gali Wiktory TVP, autoryzuje i uwiarygadnia Pan telewizję, która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami. Media mają być czwartą władzą, która patrzy na ręce rządzącym, ale Telewizja Polska jest tubą propagandową rządu – pisze Szczygieł.

Maciej Orłoś OFICJALNIE w nowym związku! Kto jest szczęśliwą wybranką?

Dalej tłumaczy, że TVP przyczyniło się do odebrania praw polskim kobietom i osobom LGBT, a programy telewizyjne stały się tablicą ogłoszeń.  

Rząd Prawa i Sprawiedliwości zawłaszczył publiczną telewizję i sprowadził jej programy informacyjne do roli urzędowej tablicy ogłoszeń. Dla Polaków – i tych, którzy popierają rząd i tych, którzy nie popierają – Telewizja Polska jest od siedmiu lat tożsama z władzą. A ta władza wchodzi w alianse z proputinowskimi, skrajnie prawicowymi ruchami w Europie – Marine Le Pen, Victorem Orbanem, Matteo Salvinim i im podobnymi. Występując dla TVP stawia się Pan w bardzo niezręcznej sytuacji. Pozdrawia Pana – fan Stinga, reporter, dziennikarz i pisarz. Przedstawione wyżej poglądy popierają i podzielają tysiące polskich dziennikarzy i ludzi kultury – zaapelował Szczygieł.

Maciej Orłoś zdecydował się także publicznie poprzeć apel pisarza. Przypominamy, że prezenter przez lata był związany z Telewizją Polską:

Mariusz, bardzo dobrze, że to napisałeś! Dziwne to swoją drogą, że ktoś tak wydawałoby się świadomy wystąpi na gali TVP. Dziwne, że dam nie wie, że to słabe. Dziwne, że jego management go w to wmanewrował. Wątpię, czy Twój list da jakiś skutek, ale i tak dobrze, że piszesz.

Dziennikarz, Damian Maliszewski także podpisuje się pod słowami pisarza: „Myślicie, że Sting wie, gdzie wystąpi? Czy świadomie ktoś wpuścił go w tę sytuację? Mariusz Szczygieł wystosował apel po polsku i angielsku w nocy. Ja wystosowuję swój teraz. Wy również możecie. 31 marca Sting ma wystąpić w TVP”. 

Maciej Orłoś rozwodzi się z żoną po 26 latach!

Skierował też od siebie kilka słów do brytyjskiego wokalisty:

Drogi Panie Sting, mistrzu… zgodził się Pan wystąpić na gali Wiktory 2022 w TVP, w polskiej, propagandowej telewizji narodowej. Prawdopodobnie nie wie Pan o krzywdzie, jaką rządowe media wyrządziły milionom Polaków, wspierając polski rząd w łamaniu praw kobiet i osób LGBT+. Zastraszono sędziów i prawników. Policja aresztowała wiele niewinnych osób, opozycjonistów, którzy protestowali przeciwko niszczeniu demokracji w Polsce. Od lat rządowe media kłamią i manipulują. Uderzają w propagandowych „Wiadomościach” TVP 1 w opozycję. To nienawiść i bezlitosna propaganda doprowadziły do zabójstwa Pawła Adamowicza, opozycyjnego prezydenta Gdańska. Kłamstwa Kaczyńskiego, nie różnią się niczym od tych, które stosuje w faszystowskiej Rosji Putin. Proszę, aby nie wspierał Pan niszczenia demokracji w Polsce. Proszę aby nie wspierał Pan rządowej propagandy. Proszę aby nie wspierał Pan Kaczyńskiego, który przed atakiem Rosji na Ukrainę, wspierał plany Wiktora Orbana, Marine Le Pen, Matteo Salviniego i Donalda Trumpa. Wierzę, że teraz, dzięki internautom dowie się Pan, w jak niezręcznej sytuacji się Pan znalazł. Od lat jestem Pana fanem. Chciałbym aby tak zostało. Pozdrawiam – napisał Maliszewski.

Zgadzacie się z dziennikarzami, czy przesada, aby wysuwać tak poważne oskarżenia w stosunku do TVP?

Maciej Orłoś Fot. Podlewski/AKPA

Mariusz Szczygieł Fot. Norbert Nieznanicki/AKPA

Fot. WLHN / BACKGRID / Backgrid UK / Forum

Sting Fot. AKPA/AKPA