Tegoroczny dzień kobiet mija w polskim necie pod znakiem celebrowania kobiecości, solidarności i wzajemnego wsparcia. Kobiety nie czekają na kwiatki od mężczyzn – wiele składa sobie nazwajem życzenia.

Małgorzata Kożuchowska zmyła makijaż i złożyła życzenia kobietom na swoim Instagramie

Wiele kobiet wykorzystało ten moment, by zaakcentować swoje prawo do życiowych wyborów. Niekoniecznie zgodnych z kanonami, oczekiwaniami społecznymi czy stereoptypami.

Na czym polega akcja #nieprzepraszamza

Gabi Drzewiecka na swoim Instagramie pisze:

#NIEPrzepraszamZa to, że chce się spełniać w tym co daje mi szczęście. Za to, że nie jestem jeszcze Żoną ani Matką. Za to, że mam swój plan na życie, odmienny od wizji wielu osób. Każda z nas ma swoją definicje szczęścia. Nie powinnyśmy oceniać tej definicji, ale wspierać się i szanować swoją odmienność. Życzę Wam, żebyście były spełnione i w życiu robiły to co sprawia, że się uśmiechacie.

Gabi Drzewiecka zdradza, w czym jej partner jest lepszy od niej

Joanna Jabłczyńska również opatrzyła swój post tagiem #nieprzepraszamza

Nie przepraszam za to, że: – mam pasje;

– chcę pracować i zarabiać własne pieniądze;
– potrzebuję czasami wsparcia – potrzebuję poczucia bezpieczeństwa… Życzę Wam Drogie Kobiety przede wszystkim, aby Wasze poczucie własnej wartości nie było od nikogo zależne. Nie zapominajcie w codziennej gonitwie o sobie i swoich potrzebach. „Przepraszam” to niezwykle ważne słowo. Tym bardziej używajcie go z rozmysłem.

Do akcji dołączyły także Anna Dereszowska, Kinga Rusin z córkami i Agata Młynarska.

Wyświetl ten post na Instagramie.

ruszamy z akcją społeczną #NIEPrzepraszamZa Chcemy uświadomić nam kobietom, że ciągle za wszystko przepraszamy, za to że pracujemy, zarabiamy za to że mamy za dużo dzieci albo że w ogóle nie mamy. Za to, że jesteśmy zmęczone, przeziębione, że nie kupilysmy chleba i że obiadu nie było... Przepraszamy też za innych... Jeżeli chciałabyś za coś #Nie Przeprosić# dołącz do akcji: umieść swoje zdjęcie z kartką z napisem #NIEPrzepraszamZa i w poście dopisz za co nie przepraszasz. Ja np nie przepraszam za to, że stawiam granice😍😍😍😍Życzę Wam samych dobroci, jesteście wspaniałe takie jakie jesteście❤️🌷🌹🌷🌻🌼❤️#nieprzepraszsmza #dzienkobiet #kobiety #silakobiet #womenpower #selfconfidence #poczuciewartosci #8marca #mykobiety #agatamlynarska #olgakozierowska @agata_mlynarska @kozierowska_olga @tvnstyle_official

Post udostępniony przez Agata Młynarska (@agata_mlynarska)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Historia mojej rodziny to historia kobiet. Prababcia, babcia, mama szły przez życie same i były niewyobrażalnie dzielne biorąc pod uwagę sytuację i momenty historyczne w jakich przyszło im żyć i wychowywać dzieci. Wojna, bieda, komuna... Dziedziczę tę historię, rosłam z nią, przesiąkłam opowieściami. Co mi to dało? Świadomość, że poradzę sobie w każdej sytuacji skoro one sobie poradziły. Od początku, do znudzenia powtarzałam moim córkom, że mają olbrzymi potencjał i żeby nigdy nie dały sobie wmówić, że ich miejsce jest w kuchni albo w pralni. Sposób życia muszą wybrać same, opierając się stereotypom i naciskom. Nigdy nie powiedziałam żadnej z moich córek, że coś jest nie dla niej, że jest „niekobiece”, że jest za trudne. Mam nadzieję, że trafią na partnerów którzy będą je wspierać, a nie z nimi konkurować, którzy nie będą leczyć swoich kompleksów ich kosztem, którzy nigdy nie wykorzystają przeciwko nim swojej przewagi fizycznej, którzy będą dzielić z nimi obowiązki i w przyszłości równo rozkładać odpowiedzialność za dom i dzieci. Szczycimy się tym, że mamy nowoczesne społeczeństwo ale nowoczesność to nie domowy ekspres do kawy czy nowy model samochodu! Nowoczesność to nasz dobry stosunek do siebie nawzajem, szacunek, równe prawa, niezgoda na przemoc zarówno fizyczną jak i psychiczną czy ekonomiczną. Idziemy we właściwym kierunku, ale do celu ciągle daleko. Dlatego popieram marsze #kobietyprzeciwkonienawiści (dziś w całej Polsce) i akcję #NiePrzepraszamZA (bo kobiety już się „naprzepraszały”) do czego i Was z całego serca namawiam! Wszystkiego dobrego od święta i na co dzień #dzieńkobiet

Post udostępniony przez Kinga Rusin- Official Profile (@kingarusin)

scena z: Gabi Drzewiecka, SK:, , fot. Podlewski/AKPA
scena z: Joanna Jabłczyńska, SK:, , fot. Baranowski/AKPA scena z: Gabi Drzewiecka, SK:, , fot. Podlewski/AKPA
scena z: Joanna Jabłczyńska, SK:, , fot. Baranowski/AKPA