Suche, przetłuszczające się, kręcone, proste, falowane – przyzwyczaiłyśmy się, by tymi określeniami najczęściej charakteryzować swoje włosy. Tymczasem stopień porowatości kosmyków ma równie duże znaczenie dla ich wyglądu i ogólnego stanu, a także może decydować o tym, które metody pielęgnacji okażą się w ich przypadku najskuteczniejsze. Dowiedz się, jak dbać o włosy ze względu na ich porowatość.

Jak określić porowatość włosów?

Stopień porowatości włosów można z dużym prawdopodobieństwem określić na podstawie ich wyglądu, ogólnej kondycji i reakcji na niektóre bodźce z zewnątrz (na przykład wilgoć). Jeśli jednak chcesz zyskać całkowitą pewność, możesz wypełnić jedną z dostępnych w internecie ankiet zawierającą kilka szczegółowych pytań lub wykonać prosty test. Polega on na umieszczeniu pasma w szklance lub misce z wodą i obserwowaniu jego zachowania. Włosy wysokoporowate, których łuski są bardziej rozchylone i szybko wchłaniają wodę, całkiem opadają na dno, natomiast średnioporowate zanurzają się mniej więcej do połowy. Z kolei kosmyki niskoporowate, ze względu na zamknięte łuski, które nie pozwalają im prędko nasiąknąć, jedynie unoszą się na powierzchni wody.

jak dbać o włosy

Jak dbać o włosy o różnej porowatości?

Gdy już bez żadnych wątpliwości określimy porowatość naszych włosów, kolejnym krokiem będzie poznanie ich potrzeb oraz skutecznych metod pielęgnacji. W tym celu najlepiej skorzystać z profesjonalnych kosmetyków, na przykład marki Anwen, specjalizującej się w dopasowywaniu formuł preparatów właśnie pod kątem porowatości:

#1 Włosy niskoporowate

To najmniej wymagający typ kosmyków. Charakteryzują się one niewielkim stopniem rozchylenia łusek, dzięki czemu są naturalnie gładkie, miękkie i błyszczące. Pasma niskoporowate bardzo dobrze się układają, mogą jednak równie łatwo stać się obciążone i pozbawione objętości.

Do pielęgnacji tego rodzaju włosów najlepiej sprawdzą się kosmetyki zawierające zioła i glinki, które regulują wydzielanie sebum i wchłaniają jego nadmiar, dzięki czemu uczesanie na dłużej pozostaje świeże, a także zyskuje większą objętość.

#2 Włosy średnioporowate

To najczęściej występujący typ włosów. Podczas ich pielęgnowania należy zarówno postarać się o to, by uzyskać efekt pełnych blasku, gładkości i miękkości kosmyków niskoporowatych (jeśli mają tendencję do kręcenia się lub falowania), jak i zatroszczyć się o ich objętość (jeśli zbyt szybko tracą świeżość).

Dlatego w tym przypadku ważne jest, aby kosmetyki stosowane do codziennego mycia były przeznaczone specjalnie dla włosów średnioporowatych. Dzięki temu zyskasz pewność, że odpowiedzą one nawet na najbardziej zróżnicowane potrzeby Twoich kosmyków.

#3 Włosy wysokoporowate

Ten typ włosów wymaga najwięcej uwagi i wysiłku podczas pielęgnacji. Ze względu na najwyższy stopień odchylenia łusek bywają one szorstkie, matowe, łamliwe, łatwo się rozdwajają oraz puszą.

W przypadku tego rodzaju kosmyków kluczowe jest stosowanie łagodnych preparatów pełnych nawilżających i odżywczych substancji, które zapobiegną ich nadmiernemu przesuszeniu, ochronią je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, a także widocznie zmiękczą i wygładzą.

Bogaty wybór kosmetyków do włosów dopasowanych do każdego stopnia porowatości znajdziesz w drogerii internetowej Makeup. Polecamy szczególnie produkty marki Anwen, dzięki którym kosmyki znów stają się zdrowe i mocne: https://makeup.pl/brand/910954/.

 

Artykuł sponsorowany