Rozmowa kwalifikacyjna online to powszechna praktyka w dzisiejszych czasach. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną prawdopodobnie czeka ona nawet tych kandydatów, którzy nie planują pracować w miejscu swojego zamieszkania. Sprawdź, jak dobrze zaprezentować się podczas wirtualnej rozmowy rekrutacyjnej i na co powinieneś uważać.

Rozmowa kwalifikacyjna online – jak dobrze się zaprezentować?

Rozmowa kwalifikacyjna jest oficjalnym spotkaniem, od którego zależy, czy otrzymamy propozycję zatrudnienia. Obecnie większość z nich odbywa się wirtualnie, jednak nie zwalnia nas to z odpowiedniej prezentacji i zachowania. Przedstawiamy najważniejsze zasady, o których warto pamiętać, zanim połączymy się z rekruterem. Sprawdź je i przekonaj się, że wymarzona praca jest w Twoim zasięgu!

Ubierz się odpowiednio do okazji

Rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana w warunkach domowych nie oznacza, że można pozwolić sobie na zbyt luźny strój. Wręcz przeciwnie – nawet nie wychodząc z domu, kandydat powinien dobrze się prezentować. Szczególnie że powiedzenie: „jak cię widzą, tak cię piszą” nie jest tylko przestarzałym frazesem. Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną online, żeby przedstawić się z jak najlepszej strony? Tak samo, jak na spotkanie w biurze i zgodnie z dress codem firmy. Ubranie powinno być schludne i wyprasowane. Panie mogą założyć elegancką bluzkę i żakiet. Lepiej zrezygnować z odsłoniętych ramion i zbyt głębokich dekoltów. Panowie z kolei powinni postawić na koszulę oraz marynarkę w stonowanym kolorze. Warto również zwrócić uwagę na to, żeby nasz strój nie zlewał się lub nie kłócił z tłem, na którym prowadzimy rozmowę.

Zwróć uwagę na otoczenie

Przygotowując się do wirtualnej rozmowy rekrutacyjnej, nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu otoczenia. Jeśli w kamerce widać krzykliwe obrazy lub inne dekoracje, które mogłyby odwracać uwagę lub postawić Cię w niekorzystnym świetle – zdejmij je. Pamiętaj, że praca nie zawsze idzie w parze z zainteresowaniami, a rekruter nie musi podzielać Twoich upodobań i może ocenić Cię przez pryzmat Twojego otoczenia. Jeśli jesteś fanem ciężkiej muzyki i rekrutujesz do biura, a nie sklepu muzycznego, lepiej zdejmij ze ściany plakaty heavymetalowych zespołów. Rozrzucone ubrania i ogólny bałagan w pomieszczeniu również nie są dobrze widziane. Zadbaj również o odpowiedni kadr. Wybierz takie miejsce, w którym naturalne światło dobrze oświetla Twoją twarz. Obraz nie powinien być ani zbyt jasny, ani za ciemny.

Przed rozmową o pracę poproś swoją rodzinę lub współlokatorów o ciszę. Wyłącz radio, telewizor, wycisz telefon i zamknij okno. Lepiej nie wpuszczaj zwierząt domowych do pomieszczenia, aby nie przeszkadzały w rozmowie.

Zadbaj o kwestie techniczne

Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której na pięć minut przed rozmową kwalifikacyjną orientujesz się, że Twój internet jest bardzo powolny, sprawdź jakość połączenia z odpowiednim wyprzedzeniem. Upewnij się również, że słuchawki i mikrofon działają bez zarzutu, a sprzęt jest w pełni naładowany. Próba naprawienia urządzeń podczas rozmowy rekrutacyjnej online nie tylko przysporzy Ci dodatkowego stresu, ale również zniecierpliwi rekruterów i postawi Cię w niekorzystnym świetle. Jeśli jednak taka sytuacja będzie miała miejsce – nie panikuj! Przeklinanie na wizji niemal na pewno sprawi, że wymarzona praca ucieknie Ci sprzed nosa.

Bądź przygotowany na 100%

Jeżeli nigdy wcześniej nie uczestniczyłeś w wirtualnej rozmowie kwalifikacyjnej, poproś bliską Ci osobę, aby z Tobą poćwiczyła. Zapytaj ją, czy dobrze prezentujesz się w kamerce i jak wygląda Twoje otoczenie z jej perspektywy. Dzięki temu będziesz mieć możliwość uzyskania cennych wskazówek.

Bezpośrednio przed rozmową kwalifikacyjną przygotuj swoje CV oraz list motywacyjny. Miej również pod ręką notes i długopis – przydadzą się do sporządzania notatek. Nie zapomnij o szklance wody, na wypadek gdyby zaschło Ci w gardle.

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej online staraj się w miarę możliwości utrzymywać kontakt wzrokowy z rekruterem. W tym celu patrz w kamerkę. Jeśli skupisz wzrok na osobie, z którą rozmawiasz, z jej perspektywy będzie to wyglądało tak, jakbyś patrzył w bok. Nie zamykaj okienka z podglądem i kontroluj co jakiś czas, jak prezentujesz się na wizji. 

Powodzenia!

 

Artykuł sponsorowany