Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Chcesz założyć własną działalność gospodarczą? Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku!

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza?

Najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jej ogromną zaletą są niskie koszty prowadzenia, gdyż jednoosobowe działalności gospodarcze nie wymagają prowadzenia pełnej księgowości i najczęściej rozliczają się na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub ewidencji przychodów na ryczałcie. Przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej można także skorzystać z dodatkowych ulg od ZUS.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma do wyboru trzy różne formy opodatkowania. Jest to skala podatkowa, podatek liniowy oraz ryczałt. Korzystna dla podatnika jest też możliwość odliczania kosztów firmowych i obniżania podatku. Największą zaletą jednoosobowej działalności gospodarczej jest jednak prosta i szybka rejestracja – zajmuje dosłownie kilka minut. Dowiedz się więcej o tym, jak założyć działalność gospodarczą.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce jest stosunkowo proste i można zrobić to na trzy sposoby:

  • w urzędzie,
  • listownie,
  • przez internet.

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą,  należy wypełnić wniosek CEIDG-1. Jest to wniosek o wpis przedsiębiorcy do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Należy w nim podać następujące dane:

  • imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, a także rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości,
  • adres zamieszkania i inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą,
  • nazwę zakładanej działalności gospodarczej, która musi zawierać twoje imię i nazwisko,
  • kody PKD odpowiednie dla działalności firmy,
  • datę rozpoczęcia działalności,
  • informację o ubezpieczeniu w ZUS lub KRUS,
  • dane właściwego urzędu skarbowego.

Pamiętaj także o tym, aby otworzyć firmowe konto bankowe. Nie jest ono co prawda wymagane przez prawo, jednak może okazać się praktycznym rozwiązaniem.

Zakładanie firmy – kolejne kroki

Co do zasady, każdy przedsiębiorca ma obowiązek rejestracji do VAT. Aby tego dokonać, należy złożyć do urzędu skarbowego formularz VAT-R. Z podatku VAT firma może jednak być zwolniona w dwóch przypadkach:

  • jeśli jej przychody nie przekraczają 200 000 złotych rocznie,
  • jeśli świadczy określone usługi, np. medyczne, edukacyjne lub finansowe z zakresu ubezpieczeń.

Wybierz odpowiednią formę księgowości – samodzielnie lub z pomocą biura rachunkowego. Pamiętaj też o tym, że w niektórych branżach obowiązkowe jest posiadanie kasy fiskalnej. Po dopełnieniu wszystkich formalności możesz legalnie prowadzić swoją firmę – wystawiać faktury, pozyskiwać klientów, a także zatrudniać pracowników. W tych zadaniach z pewnością pomogą ci gotowe wzory pism, z których możesz skorzystać w różnych sytuacjach.

Artykuł sponsorowany