Każdego roku, w grudniu, Instytut Pantone przedstawia kolor, który będzie „rządził” w nadchodzących miesiąciach. Kolor roku dyktuje trendy w aranżacjach wnętrze, modzie, florystyce i w branży beauty. Jaki więc będzie najmodniejszy kolor 2010 roku?

Kolor roku 2020 według Instytutu Pantone to Classic Blue

Kolorem roku 2020 jest Classic Blue, odcień przypominający niebo o zmroku. Ci, którzy go wybrali, uzasadniają, że barwa jest ponadczasowa i wprowadza ciszę oraz spokój.

 National Gallery of Art w Waszyngtonie, rzeźba koguta w kolorze CLASSIC BLUE zatytułowana „Hahn/Cock” niemieckiej artystki Kathariny Fritsch, fot. SIPHIWE SIBEKO / Reuters / Forum

Classic Blue symbolizuje spokój, pewność siebie i pragnienie stabilizacji oraz trwałych życiowych fundamentów w niepewnych czasach zdominowanych przez technologię.

Leatrice Eiseman szefowa Pantone Color Institute podkreśla, że ten odcień kojarzący się z wieczornym niebem ma skłaniać do myślenia i refleksji oraz nieustannego poszerzania perspektyw.

– PANTONE 9-4052 Classic Blue to kolor, który przypomina sugestywne wieczorne niebo, zachęcając do poszerzenia horyzontów i otwarcia się na przepływ komunikacji – mówi Eiseman.

Gdzie znajdziemy klasyczny niebieski? Na pewno podbije on Instagram, pojawi się w kolekcjach światowych projektantów i w modzie ulicznej. Zaleje nas też fala gadżetów w tym kolorze, a wiele firm pomyśli o indentyfikacji graficznej nawiązującej do modnego niebieskiego.

Podoba się Wam KOLOR ROKU 2020?

Klasyczny niebieski na wybiegu – pokaz kolekcji Chanel wiosna-lato 2020, 
Paris Fashion Week, Francja, Fot.  Rick Gold / Capital pictures / Forum

Klasyczny niebieski w dodatkach – Paco Rabanne
pokaz wiosna-lato 2010 Paris Fashion Week, fot. Rick Gold / Capital pictures / Forum

Księżna Meghan w klasycznym niebieskim, fot.  BACKGRID / Backgrid USA / Forum