Nie unikniemy płacenia podatków, ale nie każdy radzi sobie z ich rozliczaniem. Na szczęście od roku nie musimy już tego robić, ponieważ Urząd Skarbowy zrobi to za nas. Wielu z nas woli jednak rozliczyć się samemu, ponieważ tylko to pozwoli na odpisanie jednego procenta podatku czy odliczenie sobie ulgi podatkowej.

Na szczęście są alternatywy dla samodzielnego rozliczenia podatku. Możemy skorzystać z pomocy kogoś z rodziny. Każdy ma przecież w rodzinie kogoś, kto nie ma z tym problemu, księgowego lub z jednego z wielu programów księgowych, który rozliczy nasz podatek za nas. Ta ostatnia opcja wydaje się najmniej uciążliwa.

Jaki program do rozliczenia podatku wybrać?

Programów do rozliczania podatku znajdziemy w internecie mnóstwo, mając jednak możliwość wyboru bardzo dobrych darmowych programów do rozliczania online, warto wybrać do rozliczania podatku pit darmowy program. Wybierając go, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest aktualny i zgodny z rozporządzeniem Ministra Finansów. Musi też spełniać standardy bankowości elektronicznej i precyzyjnie prowadzić nas przez kolejne etapy rozliczenia, abyśmy nie popełnili błędu, wprowadzając dane. Korzystamy przecież z programu właśnie dlatego, że nie czujemy się pewni w samodzielnym rozliczeniu.

Oczywiście nie wszyscy korzystamy z najpopularniejszego PITu 37, a jeśli nawet, to może się zdarzyć, że kiedyś będziemy musieli rozliczyć się inaczej. Warto więc wybrać program, który będzie rozliczał również PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39, a przy tym uwzględniał wszystkie możliwe odliczenia i ulgi. Jest to przecież często główny powód, dla którego w ogóle się rozliczamy.

Podzielmy się procentem

Wiele kampanii pokazujących potrzeby różnych stowarzyszeń, fundacji czy innych organizacji udowadnia, że warto podzielić się jednym procentem naszego podatku. Wiele osób z nas ma w bliższej lub dalszej rodzinie albo wśród znajomych kogoś, kto potrzebuje pomocy. A jeśli nie, można zapoznać się z listą organizacji pożytku publicznego, które oczekują naszego wsparcia.

Jest wiele osób niepełnosprawnych, chorych dzieci czy choćby schronisk dla zwierząt, które liczą na naszą pomoc. Jeśli nie wiemy komu przekazać swój procent, możemy wesprzeć na przykład http://fundacjaagnieszka.pl/, która zajmuje się dziećmi z upośledzeniem umysłowym. Każda jednostka, na którą możemy oddać 1% podatku, jest oczywiście weryfikowana i musi się rozliczać ze swojej działalności. Warto jednak zwrócić uwagę, jak długo dana fundacja działa. Jeśli jej działalność trwa już kilka-kilkanaście lat, możemy być pewni, że jest rzetelna i nie ma problemu z udokumentowaniem swojej działalności.

Bezpieczeństwo programu do rozliczania podatku

Wybierając program, który pomoże nam w rozliczeniu podatku, musimy zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo. Sprawdźmy, czy podczas instalacji program nie będzie chciał zainstalować nam dodatkowego oprogramowania oraz przeczytać informację o sposobie przetwarzania przez niego danych. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.

 

Artykuł sponsorowany