W trzecim tygodniu września jak co roku organizowany jest finał akcji „Clean Up The World”, czyli popularnego Sprzątania świata. Z tej okazji Kinga Sawczuk – gwiazda internetu, zaangażowana ekologicznie posprzątała teren nad Wisłą. Towarzyszył jej dziennikarz – Kuba Adamiak, z którym współprowadzi e-lekcje przyrody w ramach projektu edukacyjnego „Eco Studio Electro – System”.

Wojtek Szczęsny debiutuje na TikToku. Zetknął się z krytyką. „Wstyd takie coś robić”

Kinga Sawczuk angażuje się w akcję Sprzątania Świata

Trzecia ekolekcja wyjątkowo nie była nadawana z domowego studia. Kinga i Kuba spotkali się na warszawskich Bulwarach, a następnie udali posprzątać teren nad Wisłą. Zbierali nie tylko zwykłe śmieci pozostawiane każdego dnia na plaży, jak butelki, puszki, papierki. Pokazali też co zrobić z elektrośmieciami, takimi jak telefony komórkowe, czy laptopy. Z uwagi na fakt, że mogą być one najbardziej niebezpieczne dla środowiska nie możemy wyrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci. Powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbierania, a następnie do zakładów przetwarzania zużytego sprzętu. Gwiazdy internetu pokazały, że każdy z nas może zadbać o planetę Ziemia. Jest szansa, że w ten weekend wielu młodych ludzi ruszy posprzątać swoją okolicę, biorąc przykład z Kingi, którą obserwuje aż 5 milionów osób na TikToku i 1 milion na Instagramie!

Z niepokojem obserwuję zmiany klimatyczne i to co dzieje się na świecie. Zauważyłam, że skutkiem ubocznym tego, jak szybko rozwija się technologia jest wytwarzanie coraz większych ilości odpadów. Wśród nich są niebezpieczne dla środowiska elektroodpady. Coraz częściej działające jeszcze telefony, komputery czy tablety są wymieniane na nowsze, a te stare  po prostu wyrzucane. Wielu moich znajomych chce mieć najnowszy model np. smartfona, który jest obecnie modny. Niestety często nie zwracamy uwagi na to, co się potem dzieje ze starym sprzętem. Mało kto pamięta, że zużyte urządzenia są cennym materiałem, z którego w prawidłowym procesie recyklingu można odzyskać np. miedź, żelazo, szkło, a nawet złoto i srebro! Z drugiej strony elektrośmieci zawierają niebezpieczne dla ludzi i środowiska substancje, takie jak ołów, chrom czy kadm. Dlatego ważne jest, aby elektroodpady trafiały do odpowiednich miejsc, w których  dostaną szansę na drugie życie lub zostaną zrecyklingowane! O tych na pozór trudnych sprawach opowiadam moim fanom w ciekawy i mam nadzieję przystępny sposób w ramach Eco Studio ELECTRO – SYSTEM. Wierzę że razem zwiększymy świadomość młodych ludzi w tym temacie  – podkreśla Kinga Sawczuk.

Poznajcie Marię Jeleniewską, królową polskiego TikToka – będzie nową gwiazdą?

Przyłączycie się do akcji?