Konkurencja w tej kategorii była wielka. Mimo, to Daniel Day-Lewis przebił pozostałych aktorów. Zreszta zgodnie z przewidywaniami.

Tego pana chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Ci, którzy mieli okazję z nim pracować uważają go za perfekcjonistę. Podczas zdjęć do Gangów Nowego Jorku nosił stroje z epoki poza planem, aby dobrze się w nich poruszać. Kiedy pracował nad filmem Bokser trenował po kilkanaście godzin przez kilka miesięcy. Do Ostatniego Mohikanina zgłebił historię plemion indiańskich.

Grał m.in. w filmie Moja lewa stopa, W imię ojca, Wiek niewinności, Ballada o Jacku i Rose oraz właśnie w Aż poleje się krew.

Miał zostać wytwórcą luksusowych mebli, ale wolał aktorstwo. Opinia kobieciarza towarzyszyła mu przez długi czas. Związany był z Isabelle Adjani. W tym czasie romansował z Winoną Ryder i Julią Roberts. Podobno rzucił Adjani wysyłając jej faks z jednym zdaniem – Adieu kochanie. Jednak w 1995 roku poślubił córkę Arthura Millera – Rebekę i odtąd jest przykładnym mężem i ojcem.

Niezależnie od jego życia prywtanego trzeba przyznać, że jest on aktorem wybitnym. Jego kreacje za każdym razem budzą zachwyt widowni i krytyków. Nie ma roli, której by nie potrafił zagrać.