Krzysztof Penderecki nie żyje. Zmarł w wieku 86 lat w niedzielę nad ranem. Informację o śmierci kompozytora jako pierwsze podało Radio Kraków, powołując się na rodzinę kompozytora.

Krzysztof Penderecki nie żyje

Ważne przemówienie księżnej Camilli. Mówi o koronawirusie i PRZEMOCY domowej

Krzysztof Penderecki był jednym z największych współczesnych kompozytorów i dyrygentów – urodził się w 1933 roku w Dębicy. Już od 8 roku życia grał na fortepianie i skrzypcach. W 1958 ukończył kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, w której po latach został rektorem, a potem profesorem. Po szkole w  wieku 25 lat został asystentem przy Katedrze Kompozycji S. Wiechowicza. Następnie w latach 1966-68 wykładał w niemieckiej Volkwang Hochschule für Musik w Essen.

Drugą jego wielką pasją było ogrodnictwo. Kiedyś powiedział, że muzykę uprawiał przez całe życie, a ogrody od czasu zamieszkania w Lusławicach koło Zakliczyna.

Szedłem zawsze swoją drogą, zmyliłem pogonie, kiedy awangarda lat 50. i 60. zastygła, ja ciągle poszukiwałem i nieoczekiwanie skręcałem w bok. W Lusławicach zasadziłem dwa labirynty. Jak się sadzi labirynt, to zna się wszystkie drogi – powidział muzyk.

Z pozoru zwykłe zdjęcie, a wywołało BURZĘ! Za co oberwała Krupińska?

Światową sławę przyniosły mu utwory w tzw. technice zwanej sonoryzmem: „Tren Ofiarom Hiroszimy” czy „Pasja według św. Łukasza”. Zdobył aż cztery statuetki Grammy.

Borys Szyc został OJCEM. Pokazał zdjęcie z dzieckiem

Nie żyje Krzysztof Penderecki

Jan Kulczyk i Krzysztof Penderecki. AKPA

Nie żyje Krzysztof Penderecki

Elżbieta Penderecka I Krzysztof Penderecki. fot. Podlewski/AKPA

Nie żyje Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki I Elżbieta Penderecka. Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Nie żyje Krzysztof Penderecki

Elzbieta Penderecka i Krzysztof Penderecki. Fot. Niemiec/AKPA

Nie żyje Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki Fot. Engelbrecht/AKPA