Za nami pierwszy dzień wizyty Księcia Williama i Księżnej Kate. Następca brytyjskiego tronu przemówił do obecnych po polsku!

Panie i panowie, dobry wieczór.

CZYTAJ WIĘCEJ: Księżna Kate i książę William ZACHWYCENI Polską! (ZDJĘCIA + VIDEO)

Następnie, już w języku angielskim powiedział:

Dzisiaj mamy podwójny powód, aby świętowania. Świętujemy dzień urodzin mojej babki, królowej oraz wspólne więzi łączące nasze dwa wspaniałe kraje. Powiązania między Wielką Brytanią a Polską liczą sobie setki lat i wywodzą się z bogatej historii wymiany kulturalnej oraz bliskich więzi handlowych. Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który będziemy jutro zwiedzać z księżną Kate, jest przypomnieniem o tym, że powiązania kulturalne od dawną leżą u podstaw naszej bliskich stosunków. Dzieła Szekspira wystawiano w Polsce po polsku, bardzo szybko po tym, jak pierwszy raz pokazywano je w Londynie, mniej więcej w tym samym czasie handlarze zbożem z Polski wozili swoje towary do Wielkiej Brytanii, przecierając szlaki dla wielu artystów i rzemieślników. W tej chwili ten szlak działa w dwie strony.

Co ciekawe, zaproszeni goście nie mogli filmować ani rejestrować przemowy monarchy. Z zakazu wyłamał się Dawid Woliński, który udostępnił na swoim Instagramie krótki fragment przemowy Williama.

Następnie książę wspomniał trudną historię Polski oraz jej walkę o wolność przez ostatnie lata. Wspomniał przy tym wcześniejszą wizytę w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie wraz z małżonką spotkał się z weteranami wojennymi.

Za zakończenie pozdrowił wszystkich obecnych po polsku oraz wzniósł toast za obecnych, za Królową i prezydenta RP.

Książę William i Księżna Kate w Polsce

Przemowa księcia #william wzbudziła duże emocje… ❤️👍🏽

Post udostępniony przez Dawid Wolinski (@dawid_wolinski)