Tygodnik Wprost zlecił Pentorowi badanie politycznych poglądów naszych artystów. Okazało się, że 17% sympatyzuje z lewicą, 24% z prawicą, a 39% to centrum. Większość głosowała jednak w ostatnich wyborach na Platformę Obywatelską.

Ankiety z pytaniami wysłano do ponad tysiąca artystów. Odpowiedziały 193 osoby.

Oto pytania:

1. Jak określił(a)by Pan(i) swoje poglądy polityczne?
2. Na jaką partię, jeżeli w ogóle, głosował(a) Pan(i) w ostatnich wyborach parlamentarnych?
3. Czy Pan(i) zdaniem, biorąc wszystkie aspekty pod uwagę, decyzja o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej była dobra czy też zła?
4. Czy jest Pan(i) zwolennikiem lustracji?
5. Czy w Pan(i) opinii, polskie wojska powinny stacjonować w Iraku?
6. Czy Pana(i) zdaniem, w Polsce powinna być przywrócona kara śmierci?
7. Czy Pana(i) zdaniem, aborcja powinna być legalna?
8. Czy jest Pan(i) zwolennikiem niskiego podatku liniowego, czy wielostopniowej skali podatkowej z wysokimi podatkami dla najbogatszych?

Wprost publikuje odpowiedzi czterech gwiazd.

I tak Michał Wiśniewski odpowiedział, że jest raczej lewicowy, głosował na PO, zdecydowanie popiera przystąpienie do UE, nie chce lustracji, wyprowadziłby natychmiast wojska z Iraku. Jako jedyny z ujawnionej czwórki przywróciłby karę śmierci! Nie ma zdania na temat aborcji.

Grażyna Wolszczak woli centrum, głosowała na Partię Demokratyczną, jak kolega popiera wejście do UE, nie chce lustracji, nie ma zdania na temat Iraku, nie opowiada się za karą śmierci. Z kolei uważa, że aborcja powinna być legalna.

Paweł Kukiz, który kiedyś śpiewał w kawałku Virus SLD Jak ja was, k…., nienawidzę, jak ja się wami, k…., brzydzę jest raczej prawicowy. Postawił krzyżyk przy PO, popiera wejście do UE, chce lustracji, raczej zabrałby wojaków z Iraku. Na pytania o karę śmierci i aborcję odpowiedział Trudno powiedzieć.

Aktor Paweł Deląg tak jak Wolszczak ceni centrum. Głosował w ostatnich wyborach na Platformę, zdecydowanie popiera wejście Polski do Unii, jak poprzednik opowiada się za lustracją. Natychmiast zabierałby żołnierzy z Iraku. Jeśli chodzi o karę śmierci i aborcję to opowiedział nie.

Cała czwórka jednogłośnie zdecydowanie poparła niski podatek liniowy.

Zainteresowanych politycznymi poglądami ludzi kultury odsyłamy do najnowszego numeru Wprost i artykułu .