Wielkimi krokami zbliżamy się do 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, który rusza już 31 maja i potrwa do 2 czerwca. Okazuje się jednak, że w tym roku organizatorzy postanowili zerwać z 22-letnią tradycją i wprowadzić spore zmiany. Jedną z nich będzie brak laureatów konkursu „Premier” z 2023 roku, w tym Rafała Brzozowskiego, zespołu Tulia i Haliny Młynkovej. Jest to pierwsza tego typu zmiana od 22 lat, ponieważ od 2002 roku artyści, którzy wygrywali „Premiery” otwierali kolejny festiwal lub występowali w przerwie na głosowanie.

Opole 2024 konferencja TVP: Dawno niewidziana Tatiana Okupnik, Kasia Wilk, Krzysztof Skiba, Anna Karwan

Duże zmiany na 61. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu

Na tym jednak nie koniec zmian, o których w rozmowie z Plejadą opowiedział rzecznik prasowy tegorocznego Opola, Marek Sierocki:

W tym roku trochę zmienia się koncepcja koncertu „Premier” i nie ma miejsca dla laureatów z poprzedniego roku. Festiwal zresztą cały czas się zmienia. Podobnie jak koncert „Premier”, który w tym roku będzie wyglądał trochę inaczej. Reżyseruje go Beata Szymańska.

Jednocześnie podkreślił, że zmiany nie mają nic wspólnego ze zmianą rządzącej partii politycznej w Polsce czy zmianami, które zaszły w TVP:

W Opolu będą też wykonawcy, którzy pojawiali się na festiwalu w latach ubiegłych, chociażby Lanberry czy Piotr Cugowski. To nie chodzi o grubą kreskę, a o artystów, których rzeczywiście nie było w ubiegłych latach w Opolu.

„Zupełnym przypadkiem” ma być również fakt, że widzowie nie usłyszą w tym roku gwiazd, które występowały za czasów Jacka Kurskiego, w tym Maryli Rodowicz, Justyny Steczkowskiej, Blue Cafe, Edyty Górniak, Golec uOrkiestra, Zespołu Pectus i Feel czy Sławka Uniatowskiego:

W przeszłości były takie lata, że wspomniani artyści byli nieobecni – podkreśla Serocki.

Basia Kurdej-Szatan o festiwalu w Opolu: „Wystąpię, jak się rząd zmieni!”

Maryla Rodowicz NIE WYSTĄPI na Sylwestrze Marzeń i festiwalu w Opolu?! „Nie będę płakać”

Organizatorzy zrywają z 22-letnią tradycją na tegorocznym Opolu

Następną zmianą ma być przywrócenie SuperJedynek, które były przyznawane od 2000 roku, aż do 2017, gdy decyzją Kurskiego zostały wycofane, ponieważ „ich formuła się wyczerpała”.

Telewizja postanowiła w tym roku wyróżnić tymi nagrodami artystów, którzy przez ostatnie lata mieli liczący się dorobek, a nie było ich na festiwalu w Opolu. Nagrody będzie wręczał Marcin Daniec, który już kiedyś prowadził SuperJedynki – mówi rzecznik.

Wśród gwiazd, które ujrzymy na scenie pojawią się między innymi Bajm, Big Cyc, Lady Pank, Wilki, Kobranocka, Kasia Kowalska, Oddział Zamknięty, Chłopcy z Placu Broni, Sztywny Pal Azji, Zalewski, Tomek Lipiński, zespół Proletaryat, Kayah, Natalia Kukulska, Natalia Przybysz i Mietek Szcześniak. W Opolu zagoszczą również ponownie kabarety, po tym, jak za czasów Kurskiego kabaretowi artyści zaczęli bojkotować festiwal. Pojawią się m.in Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Nowaki, Kabaret K2, Grupa MoCarta, Zenon Laskowik, Jerzy Kryszak i ZBigniew Zamachowski.

Edyta Herbuś o festiwalu w Opolu: „Nie łączmy go z polityką” (WIDEO)

pasekkozak