Ozzy Osbourne (71 l.), wieloletni członek hardrockowego zespołu Black Sabbath, wraz ze swoją małżonką Sharon pojawili się w programie „Good Morning America”. Zszokował fanów wyznając, że blisko rok temu dowiedział się, że choruje na Parkinsona.

Ozzy Osbourne uznał to za błąd swojego życia. Teraz popełniają go Beckhamowie

Ozzy Osbourne choruje na Parkinsona

Osbourne w zeszłym roku był zmuszony do odwołania zaplanowanych koncertów. Stało się to po tym, jak przewrócił się na tyle niefortunnie, że była potrzebna operacja szyi. Muzyk trafił do szpitala, a tam dowiedział się także o tym, że zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.

Miałem ostatni występ sylwestrowy. Później doznałem poważnego upadku i musiałem przejść operację szyi, co doprowadziło do uszkodzenia wszystkich nerwów – powiedział Osbourne w programie.

Jego żona dodała, że choć to nie jest wyrok śmierci, to choroba, wpływa na nerwy w ciele, a to przyczynia się do gwałtownych zmian stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Dodała też, że u Ozzy’ego zdiagnozowano typ II choroby Parkinsona.

Jest tak wiele różnych rodzajów choroby Parkinsona. Nie jest to wyrok śmierci, ale wpływa na pewne nerwy w twoim ciele. I jest tak, jakbyś miał dobry dzień, a potem naprawdę zły dzień – mówiła Sharon Osbourne.

Za kilka miesięcy, a dokładniej w kwietniu, Ozzy i jego żona mają udać się do Szwajcarii. Tam artysta ma przejść specjalistyczną terapię.

Pojedziemy, gdzie tylko będzie trzeba, by znaleźć ratunek. Na szczęście stać nas na to – dodali w „Good Morning America”.

Choroba Parkinsona – czym jest?

„Należy ona, obok np. choroby Alzheimera, do grupy tzw. chorób neurodegeneracyjnych, a więc takich, w których dochodzi do uszkodzenia neuronów w mózgu (przypomnijmy, że neurony są głównym budulcem systemu nerwowego). W tym konkretnym przypadku, chodzi o uszkodzenie i zanikanie neuronów produkujących dopaminę (tzw. komórek dopaminergicznych). Dodajmy, że dopamina należy do najważniejszych neuroprzekaźników, czyli substancji umożliwiających przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi (wpływa m.in. na ciśnienie tętnicze krwi, napięcie mięśniowe, koordynację ruchową, wydzielanie hormonów i na procesy emocjonalne)” – czytamy na stronie zdrowie.pap.pl

Objawy choroby Parkinsona

Powyższa strona internetowa wymienia następujące objawy choroby:

  • spowolnienie ruchowe;
  • drżenie: drżą np. ręka lub noga, w sytuacji gdy chory nie wykonuje żadnej czynności, czyli w spoczynku;
  • sztywność mięśniowa: może się objawiać bólem kończyn, dyskomfortem podczas ruchów, trudnościami w pokonaniu oporu podczas ruchu. Może dotyczyć także mięśni tułowia i szyi, co powoduje charakterystyczną dla choroby Parkinsona pochyloną sylwetkę, a także twarzy, co skutkuje zubożeniem mimiki (tzw. twarz pokerzysty);
  • niestabilność postawy: zaburzenia chodu, trudności z utrzymaniem równowagi.

ZOBACZ TEŻ:

Ozzy Osbourne: Od 64 lat próbuję się zabić

„Ludzie mylą mnie z Kim Kardashian”. Nastolatka twierdzi, że to zasługa genów

Joanna Przetakiewicz pokazała metamorfozę sprzed lat: „postanowiłam z aniołka zamienić się w wampa”

Ozzy Osbourne/fot.Backgrid USA/Forum

Ozzy Osbourne/fot.Backgrid USA/Forum

Ozzy Osbourne/fot. Backgrid USA/Forum