Ponad 6 lat po jego śmierci tajne dzienniki aktora Alana Rickmana rzucają nowe światło na to, dlaczego nadal grał Severusa Snape’a w filmach o Harrym Potterze, mimo śmiertelnej choroby, która mocno postępowała. Alan Rickman zmarł w styczniu 2016 roku w Londynie w wieku 69 lat, po walce z rakiem prostaty, którego po raz pierwszy zdiagnozowano w 2005 roku.

W czerwcu 2o22 ogłoszono, że brytyjskie wydawnictwo Henry Holt & Company opublikuje pamiętniki Alana Rickmana – „Madly Deeply: The Diaries of Alan Rickman” w październiku tego samego roku.

Alan Rickman zmarł w wieku 69 lat

U aktora po raz pierwszy zdiagnozowano raka prostaty, zanim rozpoczęła się produkcja 5. filmu o Harrym Potterze – „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Aktor przeszedł procedurę usunięcia prostaty w styczniu 2006 roku. Mimo operacji i chemioterapii aktor „w końcu” zdecydował się kontynuować wcielanie się w rolę profesora Snape’a.

„Wreszcie tak dla HP 5. Wygrywa argument, który mówi: Przeżyj to. To twoja historia”, napisał Rickman w pamiętniku.

Alan Rickman i wzruszające pamiętniki

„Zdaję sobie sprawę, że jak tylko założę pierścień i kostium [Snape’a] coś się włącza, coś się dzieje. Obce staje się bycie rozmownym, uśmiechniętym, otwartym. Ta postać mnie zawęża, napina. Niedobre cechy na planie filmowym. Nigdy nie byłem mniej komunikatywny z załogą. Na szczęście Dan [Radcliffe] wypełnia rolę z łatwością i urokiem. I młodością”, powiedział.

Trwa praca nad serialem o Harrym Potterze

Kolejny wpis w dzienniku z 27 lipca 2007 r. ujawnia przemyślenia Rickmana po przeczytaniu ostatniej książki J.K. Rowling o Harrym Potterze – „Harry Potter i Insygnia Śmierci”.

„… Skończyłem czytać ostatnią książkę o Harrym Potterze. Snape umiera bohatersko, Potter opisuje go swoim dzieciom jako jednego z najodważniejszych ludzi, jakich znał i nazywa swojego syna Albusem Severusem […] To był prawdziwy rytuał przejścia. Jedna mała informacja od Jo Rowling 7. lat temu – Snape kochał Lily – dała mi krawędź, której mogłem się trzymać – dodał.

W pamiętniku aktor opisuje również swoje początki z sagą o Harrym Potterze, w tym pierwszą rozmowę z JK Rowling, oraz fakt, że tylko ona i on wiedzieli o „historii” Snape’a. Aktor był zafascynowany światem stworzonym przez brytyjską pisarkę i z dumą wcielał się w rolę nauczyciela z Hogwartu, mimo bólu i choroby.