Bardzo często mówi się ostatnio o probiotykach. Czym są te suplementy diety, i w jakich sytuacjach warto po nie sięgnąć? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze preparaty, zawierające odpowiednią ilość i jakość dobroczynnych bakterii wspierających pracę przewodu pokarmowego i nie tylko!

Czym jest mikroflora jelitowa?

W przewodzie pokarmowym, a konkretnie w uchyłkach jelita grubego, znajduje się mikroflora jelitowa. To inaczej dobroczynne bakterie różnych szczepów, które w odpowiedniej ilości skutecznie radzą sobie z tymi chorobotwórczymi, dostającymi się do jelit drogą pokarmową. Mają też wiele innych zadań – usprawniają perystaltykę jelit ułatwiając wypróżnianie, stymulują wytwarzanie niektórych witamin endogennych, a nawet wpływają na odporność. 

Kiedy mikroflora jelitowa ulega zniszczeniu?

Dobroczynne bakterie trafiają do organizmu z pożywieniem. Niestety, gdy menu jest zbyt ubogie w produkty zawierające probiotyki, wówczas ich skład ulega pomniejszeniu w jelicie grubym. Co więcej, mikroflora jelitowa może zostać zniszczona, gdy spożywa się nadmierne ilości alkoholu, lub gdy zażywa się antybiotyki, niszczące zarówno chorobotwórcze, jak i dobre bakterie. 

W jakich sytuacjach sięgnąć po probiotyki?

W sytuacji, gdy Twoje wypróżnienia są nieregularne, cierpisz na zatwardzenia lub biegunki, a także nadmierne wydzielanie gazów, może to świadczyć o kłopotach z niedostateczną ilością mikroflory jelitowej. Wówczas warto sięgnąć po probiotyki. Są one niezbędne również w trakcie oraz kilka dni po antybiotykoterapii, która ma pod tym względem wyniszczający wpływ na układ pokarmowy.

Probiotyki dla dorosłych – jakie wybrać?

Zanim sięgniesz po konkretny probiotyk, warto udać się na badanie laboratoryjne, które pomoże Ci ustalić, jakich konkretnie bakterii i w jakich ilościach brakuje w Twoim organizmie. Na podstawie wyników tej diagnostyki będziesz mógł wybrać odpowiedni produkt. Możesz też sięgnąć po nowoczesne produkty zawierające wiele miliardów kultur starannie wyselekcjonowanych bakterii, przeznaczonych do konkretnego zapotrzebowania organizmu. 

Probiotyki dla dzieci – po jakie preparaty sięgnąć?

W przypadku dzieci, warto sięgać po specjalnie stworzone z myślą o młodszych organizmach preparaty. Jednym z nich jest https://pl.labone.store/produkt/n-deg-1-kidsbiotic. Poza odpowiednim składem, mają one również starannie opracowaną formę podania – na przykład proszku do rozpuszczania w wodzie. Dzięki temu nawet dzieci, które mają problem z połykaniem kapsułek, będą mogły przyjąć swoją dzienną dawkę tego suplementu diety w trakcie antybiotykoterapii!

Artykuł sponsorowany