Jak minimalizować kontakt z alergenami w codziennym otoczeniu?
Jak pozbyć się alergenów z domu?

Alergie to dokuczliwa przypadłość, która może znacząco obniżyć komfort życia. Uciążliwe i nawracające objawy, takie jak katar sienny, kaszel czy wysypki pojawiają się często podczas codzienności. Chociaż trudno jest całkowicie wyeliminować alergeny, to istnieją sposoby na skuteczne ograniczenie z nimi kontaktu.
Jak pozbyć się alergenów z domu?
Jednym z dokuczających wielu osobom alergenów jest wszechobecny kurz oraz znajdujące się w nim roztocza. Znajduje się on niemal w każdym mieszkaniu, a jego ulubione siedliska to grube dywany, zasłony, meble czy pościel. Aby ograniczyć ich obecność, warto przede wszystkim systematycznie oraz dokładnie odkurzać całe mieszkanie. Jeśli dokucza Ci alergia, dobrym rozwiązaniem będzie ograniczenie różnych drobnych bibelotów w pomieszczeniach oraz wybieranie materiałów, które nie zbierają kurzu.
Warto sprzątać zarówno podłogi, także w trudno dostępnych miejscach, jak i ścierać kurz z szafek i innych powierzchni. Do tego powinno się często wymieniać pościel i prać ją w temperaturze przynajmniej 60 stopni, aby pozbyć się dokuczliwych alergenów z jej powierzchni.
Alergeny w powietrzu
Dużym problemem, szczególnie wiosną i latem są pyłki roślin, zarodniki czy zanieczyszczenie powietrza, na które silnie reagują osoby uczulone. Alergia wziewna bywa uciążliwa, dlatego jeśli wiesz, że masz do niej skłonność, śledź komunikaty pyłkowe, tak aby maksymalnie ograniczać przebywanie na świeżym powietrzu podczas dni z ich wysokim stężeniem.
Warto także po każdym powrocie do domu zmienić ubrania, w których było się na zewnątrz oraz umyć twarz i ręce, aby zmyć część alergenów. Pomocne będą również dostępne na rynku nowoczesne oczyszczacze powietrza oraz rezygnacja z otwierania okien rano i późnym wieczorem, gdy panują mocne pylenia roślin.
Co uczula w żywności i kosmetykach?
Istnieją także alergeny, które wnikają przez skórę, zawarte są w pożywieniu czy innych domowych produktach. Osoby z alergią pokarmową powinny przede wszystkim dokładnie sprawdzać etykiety, aby uniknąć przypadkowego zjedzenia nawet śladowych ilości alergenu. Jeśli nie jest się pewnym składu danej potrawy czy wyrobu, czasem lepiej zrezygnować ze spożycia go i nie bać się o reakcje swojego organizmu. Warto także mieć zawsze przy sobie przypisane leki na alergię.
Dla osób reagujących na kosmetyki powstają liczne hipoalergiczne produkty bez dodatków zapachowych, barwników i innych elementów, które mogłyby wywołać podrażnienie. Warto zachować także ostrożność przy korzystaniu z różnych środków czystości. Można ubierać podczas sprzątania rękawice ochronne, które zmniejszą ryzyko reakcji na uczulenie.
Chociaż alergeny są wszechobecne w codziennym życiu, regularne dbanie o porządek w swojej przestrzeni, uważność oraz obserwacja własnego organizmu pomoże w znacznym ograniczeniu kontaktu z produktami wpływającymi negatywnie na posiadane zdrowie i samopoczucie. Warto pamiętać, że przy walce z alergią liczy się indywidualne podejście i konsekwentne działanie, które pomoże zidentyfikować problem i z nim walczyć.
Artykuł sponsorowany