Chcąc zadbać o swój kręgosłup, warto stworzyć mu optymalne warunki do odpoczynku. Dlatego tak ważny jest prawidłowy dobór materaca. Dobry materac wskazany jest przy bólach kręgosłupa po przeciążeniach związanych z wykonywaną pracą, ale też dla osób z dyskopatią i innymi schorzeniami kręgosłupa. W naszym przewodniku podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca dla osoby z bólem pleców. Sprawdź, jakie cechy materaca mają największe znaczenie dla zdrowia kręgosłupa!

Dlaczego źle dobrany materac może wzmagać bóle kręgosłupa?

Najbardziej niekorzystne dla kręgosłupa jest spanie na materacu z widocznymi oznakami zużycia, a także na podłożu zbyt miękkim. Może to pogłębiać problemy z kręgosłupem ze względu na:

  • nieprawidłowe wygięcie tułowia (gdy użytkownik zapada się w zbyt miękki materac lub w odkształcenia jego struktury będące wynikiem zużycia materaca),
  • naciski generowane na kręgosłup i inne partie ciała (w tym przez uwypuklone sprężyny w zużytych już materacach sprężynowych),
  • brak możliwości utrzymania kręgosłupa w jednej linii przy leżeniu na boku ze względu na zbyt miękką lub zbyt twardą strukturę materaca.

Czynniki te mogą wiązać się z częstszym występowaniem bólu kręgosłupa (zwłaszcza po nocy) i z możliwością nasilenia się dolegliwości dyskopatycznych lub rwy kulszowej. Źle dobrany materac może predysponować też do wystąpienia lumbago – czyli bólu pleców ze znacznym zablokowaniem ruchomości. Dlatego dobry materac, jako podpora kręgosłupa aż przez 6 – 8 godzin w ciągu doby, powinien być dopasowany ze szczególną starannością, zgodnie z zaleceniami lekarza lub fizjoterapeuty.

Przewodnik po zdrowym śnie: jak wybrać najlepszy materac dla osób z bolącym kręgosłupem?

Czym powinien charakteryzować się materac dla osoby z bólem kręgosłupa?

Materac dla osoby z bolącym kręgosłupem powinien:

  • mieć strukturę dobrze podpierającą kręgosłup – świetnie sprawdzają się w takich przypadkach nowoczesne materace piankowe, z dobrej jakości pianki konwencjonalnej, wysokoelastycznej i termoelastycznej (takie rodzaje pianki wykorzystuje się na przykład w materacach marki Snoovio, która należy do jednego z liderów produkcji pianki w Polsce z 50-letnim doświadczeniem – firmy Qemetica Polyurethanes – przykłady materacy piankowych Snoovio można zobaczyć na stronie https://snoovio.pl/collections/materace),
  • być odpowiednio dobrany pod względem potrzebnego stopnia twardości (ważne jest przede wszystkim, aby materac nie był bardzo miękki; zazwyczaj największy komfort daje spanie na materacach o średniej twardości, jednak niektóre osoby, zwłaszcza o mocno zbudowanej sylwetce mogą potrzebować twardszego podłoża do snu),
  • umożliwiać prawidłowe ułożenie bioder i barków (zwłaszcza śpiąc w pozycji leżenia na boku) – duży komfort w tym zakresie dają materace strefowe – w miejscu barku i biodra są one bardziej elastyczne, co pozwala zapobiegać uciskom tych stawów, a przy okazji przeciwdziałać spaniu w rotacji tułowia, co mogłoby skutkować bólem kręgosłupa; świetnie sprawdza się także materac z dodatkiem pianki termoelastycznej (znanej też jako pianka memory, pianka Visco lub pianka pamięci kształtu) – pozwala ona na dopasowanie się materaca do kształtu ciała śpiącego użytkownika pod wpływem jego ciepła),
  • umożliwiać wstawanie z łóżka w ergonomiczny sposób – fizjoterapeuci osobom z bólem kręgosłupa zalecają stopniowe wstawanie z łóżka przez leżenie na boku, z odepchnięciem się od krawędzi łóżka rękoma i równoczesnym przełożeniem nóg na podłogę; ten sposób wstawania jest możliwy tylko na materacach średnio twardych i twardych; bardzo miękka struktura materaca przy wstawaniu zapada się, powodując wygięcie tułowia i utrudniając prawidłowe podniesienie tułowia, zwłaszcza osobie starszej.

Oprócz wymienionych cech warto postawić także na łatwość utrzymania higieny materaca. Pomocne w tym mogą być odpinane górne panele pokrowców. Dzięki nim nie trzeba podnosić całego materaca, aby zdjąć pokrowiec do prania (a brak konieczności dźwigania całego materaca jest dużym udogodnieniem dla osób z bólem kręgosłupa). Więcej o zdejmowanych górnych pokrowcach materaca można przeczytać na stronie: https://snoovio.pl/collections/gorne-panele-pokrowcow.

Przewodnik po zdrowym śnie: jak wybrać najlepszy materac dla osób z bolącym kręgosłupem?

W jakiej pozycji spać, gdy boli kręgosłup?

Prawidłowo dobrany materac to ważna podstawa, lecz duże znaczenie ma także pozycja, w której śpimy. Zazwyczaj fizjoterapeuci zalecają spanie na boku. Między kolanami powinna znaleźć się specjalna poduszka, dzięki której zmniejsza się ryzyko długotrwałego utrzymywania rotacji odcinka lędźwiowego podczas snu. U osób z żylakami zamiast poduszki między kolanami lepiej może się sprawdzić duża poduszka, na której układa się górną nogę, podczas gdy noga dolnoleżąca jest wyprostowana. Jest to zalecana pozycja również dla osób, którym dokucza drętwienie kończyn w nocy.

Z kolei gdy boli odcinek szyjny, dobrze jest przyjrzeć się swojej poduszce. W pozycji leżenia na boku powinna ona umożliwić ułożenie głowy w przedłużeniu tułowia, aby odcinek szyjny znalazł się w jednej linii w kręgosłupem piersiowym i lędźwiowym. Warto zapamiętać tę zasadę przy doborze wysokości poduszki.

Ważne: będąc u fizjoterapeuty, można nauczyć się różnych pozycji odciążających kręgosłup, w tym indywidualnie dobranych do rodzaju schorzenia lub kierunku przemieszczenia się dysku w przebiegu dyskopatii. Część z tych pozycji wykorzystuje się jednak wyłącznie do odciążenia w ciągu dnia przez kilkanaście minut. Dlatego podczas konsultacji u fizjoterapeuty warto dokładnie dopytać, które z pozycji są wskazane do spania, a które tylko do odciążania na krótką chwilę.

W niektórych przypadkach, na przykład po operacjach kręgosłupa potrzebny może być specjalny materac ortopedyczny. Dlatego przed wyborem rodzaju materaca najkorzystniej jest skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który podpowie, jaki typ i jaka twardość materaca będą najlepsze u danej osoby.

Artykuł sponsorowany