Utrzymanie prawidłowej masy ciała to warunek sine qua non długowieczności i dobrej kondycji. Jeśli więc chcesz przez wiele lat cieszyć się bardzo dobrym zdrowiem, pamiętaj o odpowiednim stylu życia. Obok racjonalnej i dobrze zbilansowanej diety oraz codziennej porcji ruchu, niezbędnych do zachowania stałej wagi, zadbaj o komfort wypoczynku w nocy. Kilka godzin regenerującego snu może stanowić ważny element walki z nadwagą bądź otyłością. W trosce o zdrowie pamiętaj też o kilku zasadach, które pozwolą Ci skutecznie zrzucić zbędne kilogramy.

1. Zdrowy sen a gospodarka hormonalna

Za odczuwanie głodu i sytości odpowiedzialne są dwa hormony: grelina i leptyna. Pierwszy z nich, nazywany hormonem głodu, produkowany jest przez żołądek i przekazuje do mózgu informacje, które stanowią zachętę do jedzenia obfitych posiłków, a w przerwach pomiędzy nimi sięgania po słone przekąski. Z kolei leptyna, wytwarzana przez komórki tłuszczowe, wpływając na ośrodek głodu w mózgu, zapewnia organizmowi uczucie sytości. Badania naukowe potwierdzają, że niedobór snu w ciągu doby powoduje znaczny wzrost poziomu greliny, co może skutkować napadami wilczego głodu. Natomiast osoby doskonale się wysypiające, mając niski poziom greliny, a wysokie wartości leptyny, nie odczuwają głodu i nie mają apetytu na niezdrowe przekąski.

zdrowy-sen-a-gospodarka-hormonalna

2. Jakie znaczenie dla tempa metabolizmu ma długość i jakość snu?

Istnieje również ścisły związek pomiędzy snem a procesami przemiany materii. Tempo spalania kalorii przez organizm ludzki jest uzależnione od wielu czynników. Są to zarówno wiek czy płeć, jak i sposób odżywiania się oraz styl życia. Ale istotny wpływ na metabolizm ma również długość i jakość snu. W czasie nocnego wypoczynku zachodzą procesy biochemiczne związane z wytwarzaniem energii, a ich tempo w dużej mierze zależy od liczby godzin snu. Stąd deficyt snu sprzyja przyrostowi masy ciała i zwiększa ryzyko rozwoju chorób związanych z nadwagą oraz otyłością, przede wszystkim schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy typu drugiego.

3. Więcej śpisz – chętniej uprawiasz sport!

Według większości źródeł dorosły człowiek powinien sypiać od 7 do 9 godzin. Tyle – w zależności od indywidualnych potrzeb organizmu – wystarczy do zregenerowania sił witalnych. Należy jednak pamiętać, że musi to być wypoczynek regularny, nieprzerywany, a dla jego jakości najważniejsza jest faza snu głębokiego. Osoby, które dobrze wysypiają się w nocy, w ciągu dnia są w stanie wykrzesać większą ilość energii, a tym samym mogą łatwiej przygotować się nawet wytężony wysiłek fizyczny. Bieganie czy każdy inny rodzaj sportu (a nawet zwykły spacer) sprzyjają walce z nadwagą i otyłością. Jeśli zadbasz o komfort snu, dostarczając organizmowi silny zastrzyk energii, będziesz mieć ochotę na aktywność fizyczną, a tym samym łatwiej utrzymasz prawidłową wagę.

4. Nocne objadanie się jako remedium na bezsenność

Pomiędzy niedoborem snu a masą ciała istnieje jeszcze jedna zależność. Dotyczy ona zwłaszcza osób zmagających się z przewlekłą bezsennością, wynikającą zarówno z wysokiego poziomu stresu, chorób współistniejących, jak i niekomfortowych warunków snu. Każdy poszukuje własnych sposobów na poradzenie sobie z bezsennością, znacznie obniżającą komfort codziennego życia. Wiele osób jako remedium na problemy emocjonalne i bezsenność traktuje kompulsywne objadanie się. Jeżeli podczas bezsennych nocy sięgasz po słodką przekąskę bądź idziesz poszperać w lodówce, musisz się liczyć z przyrostem wagi.

5. Wahania wagi ciała a komfort snu

Chcąc podjąć skuteczną walkę z nadwagą bądź otyłością, nie lekceważ problemów ze snem. Doskonale rozumie je szwedzki producent wyposażenia sypialni Hilding Anders. Firma oferująca swoje wyroby pod wieloma markami, spośród których szczególnie warto polecić PVL, F4S, Jensen czy Curem, wyspecjalizowała się w produkcji wysokiej jakości materacy na łóżka, poduszek i kołder. Na internetowej stronie: https://fit4sleep.pl/ zapoznasz się z asortymentem sygnowanym marką F4S i skompletujesz wyposażenie swojej sypialni. Jeżeli szczególnie zależy Ci na komforcie termicznym o każdej porze roku, postaw na piankowy materac Fit.4.Sleep Cool Breeze. Natomiast jeśli marzysz o materacu, którego twardość będzie idealnie dopasowana do Twoich potrzeb, sięgnij po model Fit.4.Sleep H3/H4 i zagwarantuj wysoki komfort snu swojemu kręgosłupowi. Do wybranego materaca dodaj odpowiednio wyprofilowaną poduszkę. Uniwersalnym wyborem będzie model Fit.4.Sleep Classic Pillow. Natomiast jeśli masz szczególne potrzeby zdrowotne, możesz postawić na miękką i wygodną poduszkę Fit.4.Sleep Ergo Pillow z termoelastycznej pianki memory.

wahania-wagi-ciala-a-komfort-snu

Artykuł sponsorowany