Problem suchej skóry głowy występuje u kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Skutkuje uporczywym, męczącym swędzeniem oraz łuszczeniem skóry, co sprawia, że często bywa mylony z grzybicą skóry głowy albo łuszczycą. Tymczasem przyczyn swędzącej, suchej skóry na głowie jest wiele. Często powodem jest nieprawidłowa pielęgnacja oraz stylizacja włosów. Swędząca skóra to przykra dolegliwość, której na szczęście można się w łatwy sposób pozbyć.

Przyczyny suchej skóry głowy

sucha skóra

Rozpoznanie przyczyny problemu swędzącej, wysuszonej skóry głowy jest bardzo istotne. Od tego zależy bowiem wdrożenie właściwego leczenia. Do najczęstszych przyczyn dolegliwości należą:

– Stosowanie agresywnych, zbyt silnych i nieodpowiednich szamponów, odżywek oraz innych środków do pielęgnacji włosów. Często są to kosmetyki o dużej zawartości alkoholu, mocno chemicznym składzie oraz silnych konserwantach czy barwnikach. Suchość mogą też wywoływać słabej jakości kosmetyki termoochronne, żele, pianki oraz inne kosmetyki do stylizacji włosów;

– Nadmierna utrata wilgoci w efekcie zbyt wysokich lub niskich temperatur. U wielu osób problem wysuszenia występuje w zimie, gdy na dworze panuje mróz, suche powietrze i bardzo niska temperatura, jak również w lecie, gdy skóra głowy narażona jest na działanie promieni słonecznych oraz wysokie temperatury. Świąd skóry jest w tym przypadku efektem nadmiernej utraty wilgoci;

– Łuszczyca albo inna choroba dermatologiczna;

– Zbyt częste suszenie włosów suszarką, używanie lokówki, prostownicy, termoloków, którymi dotykamy skóry głowy, a także długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach;

– Częste farbowanie, rozjaśnianie włosów.

Jak nawilżyć skórę głowy?

sucha skóra

Jeżeli powodem suchości skóry głowy nie jest schorzenie dermatologiczne, należy wprowadzić zmiany w codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim należy wymienić szampony o ciężkiej konsystencji, zawierające silikony oraz inne składniki obciążające włosy na kosmetyki lekkie, delikatne lub przeznaczone specjalnie dla wrażliwej, suchej skóry głowy.

Warto sięgnąć też po kosmetyki ekologiczne, które co do zasady nie zawierają sztucznych barwników, konserwantów i alkoholu (poza delikatnym alkoholem pozyskiwanym z roślin), a także nie wysuszają i nie obciążają mocno włosów i skóry głowy. Zamiast tego, w składzie kosmetyków ekologicznych i naturalnych znajdziemy wiele składników ziołowych, glinki czy ekstrakty roślinne.

Ważne, aby zrezygnować z szamponów zawierających alkohol, zwłaszcza występujący pod nazwą isopropylalcohol, izopropanol, propan-2-ol, propanol-2 czy ipa, jak również o oznaczeniu alcohol denat.

Bardzo istotne jest też dokładne wypłukiwanie z włosów pozostałości kosmetyków. Niekiedy swędzenie skóry głowy może być bowiem spowodowane niewłaściwym wypłukaniem szamponu, odżywki czy też niepełnym zmyciem lakieru, pianki albo innych kosmetyków.

Warto też ograniczyć suszenie włosów suszarką i pozwolić im wyschnąć w naturalny sposób. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w suszarkę z chłodnym nawiewem. Jeśli to możliwe, zrezygnuj ze środków do stylizacji albo chociaż wybieraj kosmetyki o lekkim składzie.

Polecamy też skorzystać od czasu do czasu z profesjonalnych zabiegów nawilżających u fryzjera, np. sauny.

 

Źródło: Wylecz.to.

 

Artykuł sponsorowany