Jednak wymarzony ślub poprzedzony długimi przygotowaniami, zwykle kosztuje nieco więcej niż nadwyrężone nerwy. Jakie są zatem realne koszty wesela i jak na tle całego kraju prezentuje się stolica?

O koszty związane z organizacją ślubu zapytała ponad 300 par Grupa Portali Weselnych w swoim corocznym badaniu nowożeńców. W tym roku sondaż został zorganizowany po raz trzeci. Postanowiliśmy porównać odpowiedzi par z danymi zgromadzonymi przez GUS, aby mieć pełniejszy obraz sytuacji.

Ile zarabia się w Warszawie?

Aktualne dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że średnie zarobki w Warszawie i okolicach wynoszą 5,5 tys. złotych. Oznacza to, że mieszkańcy województwa mazowieckiego zarabiają najwięcej w Polsce, plasując się na pierwszym miejscu. Na kolejnych miejscach uplasowało się Pomorze i co ciekawe województwo świętokrzyskie. Jak wynika z badań, wyższe zarobki przekładają się na większe wydatki, ponieważ to właśnie mieszkańcy Mazowsza wydają najwięcej na swoje przyjęcia weselne. Czytaj także: Raport płacowy 2016.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że najbardziej kosztowne przyjęcia weselne odbywają się w miesiącach letnich, wtedy również jest ich najwięcej. Jakie jednak są przeciętne sumy, na jakie trzeba być przygotowanym, wyprawiając wesele? Wahają się one od 20 – 50 tys. złotych, rzadko przekraczając 60 tys. złotych, ale to właśnie mieszkańcy dużych miast są bardziej skłonni do ponoszenia takich wydatków.

Ślub w stolicy

Wszystko zaczyna się od ceremonii w kościele. Zazwyczaj to pierwszy większy wydatek, wynoszący od 500 do nawet tysiąca złotych. Później z ogromu ofert wybrać należy salę, gdzie za jedną osobę zapłacimy ok. 180 złotych. Mnożąc te kwoty razy ilość zaproszonych gości, otrzymamy bardzo okazały wynik. Kolejne zakupy to suknia ślubna (4 tys. złotych), strój dla pana młodego (1 – 2 tys. złotych), a także samochód, dekoracje czy obrączki. Większość par wyjeżdża też w podróż poślubną, jednak tutaj koszty są bardzo zróżnicowane, ponieważ popularne są zarówno kierunki krajowe (Zakopane, Kraków czy Wrocław), jak i zagraniczne (Paryż, Praga, a nawet kraje azjatyckie).

Nie można też zapomnieć o muzyce, przy której będą bawić się goście weselni. Do wyboru są dwie możliwości: DJ lub zespół grający muzykę na żywo. Usługi tego pierwszego oscylują w granicach 1 500 do 2 000 złotych, zespół może być dwukrotnie droższy. Dodatkowo zapłacić trzeba za wykonanie zdjęć przez profesjonalistę, który za jeden dzień zdjęciowy zażąda ok. 2 000 złotych, podobnie jak kamerzysta. To wszystko daje całkiem spore kwoty, dlatego niektóre pary decydują się wyłącznie na usługi fotografa – dodaje Ewa Sztuczka z portalu auta-wesele.pl.

Gdzie szukać oszczędności?

Powyższe wyliczenia nie oznaczają, że wesela nie sposób zorganizować taniej. Wielu nowożeńców zaprasza swoich gości bez dzieci, decyduje się na mniej wystawną salę lub ogranicza dodatkowe atrakcje podczas przyjęcia (np. pokazy barmańskie). To wszystko pozwala nieco zaoszczędzić, bez utraty poczucia wyjątkowości podczas tego niezwykłego dnia.

Ponadto coraz częściej pary jadą do ślubu własnym autem albo pożyczają atrakcyjny samochód od znajomych czy rodziny. W ten sposób oszczędzają nawet kilkaset złotych. Niestety często w cenie wypożyczonego auta wliczona jest dekoracja samochodu ślubnego. Podsumowując oszczędzając pieniądze będziemy musieli przeznaczyć znacznie więcej czasu na przygotowania. Czy jednak warto?

Czytaj także: Ile kosztuje ślub w Gdańsku?

Ślub w Warszawie, czyli jak zarobki wpływają nad budżet weselny