Która z pań w wieku kilku lat nie chciała być modelką? Wiele dziewczynek marzy o zakładaniu modnych sukienek od projektantów, szpilek, perfekcyjnym makijażu, fryzurach i paradowaniu po wybiegu. Okazuje się jednak, że modeling to trudna branża, a zarobki topmodelek robią wrażenie, ale ich praca jest okupiona licznymi wyrzeczeniami.

W najnowszym magazynie Harper’s Bazaar trzy wzięte modelki – Maja Salomon, Magda Jasek i Ola Rudnicka – opowiedziały o kulisach swojego zwodu. Nie zawsze jest różowo.

Widzieliście kiedyś modelkę przewracającą się na pokazie? Taka sytuacja zdarzyła się Mai:

Raz w pokazie Miu Miu miałam wysokie buty na platformie. Rozmiar 41, a ja noszę 38! Wybieg był wąski, szłyśmy po kamiennej posadzce, a potem po miękkim dywanie. Nagle spadły mi buty. Nie spałam wtedy całą noc, bo przymiarki trwały do późna. Prosto z nich jechałam na poranny (3.00-4.00) call time u Louis Vuitton. Po wybiegu szłam jak zahipnotyzowana i po prostu padłam na ziemię.

Magda narzeka na Pradę:

Najciężej jest u Prady. Musimy przychodzić na przymiarki o 18, po czym trzymają nas do 5 rano! Dziewczyny śpią pod stołami. Jedzenie serwują do północy, a nam nie wolno wyjść. Ochroniarze pilnują, żebyśmy nie opuszczały budynku.

Oli zdarzyło się zasłabnąć (opowiada Maja):

Długo przed wyjściem na wybieg czekamy ustawione w kolejce. Stłoczone, na obcasach, ubrane i umalowane. Kiedyś z Olą chodziłyśmy w pokazie Atelier Versace. Było koszmarnie gorąco. Ola miała ciasno upiętą sukienkę z gorsetem plus szpilki. Stałyśmy chyba 40 minut, bo wszyscy czekali na Jennifer Lopez. Nie dali nam nawet łyka wody. W końcu Ola zasłabła.

Pokazy to przede wszystkim ciężka praca fizyczna. Najbardziej cierpią stopy. Ola ma małe stopy:

Mam małe stopy jak na modelkę, dlatego często muszą mi przyklejać buty, żeby nie spadły. Klejem, plastrami albo podwójną tasmą klejącą.

Stopy Magdy są z kolei większe niż przewidują projektanci. Kiedy szła w butach za małych o dwa rozmiary opuchlizna dała się we znaki.

Dziewczyny mówiły też o częstym braku cateringu przy organizacji pokazu, spaniu dwie godziny na dobę i możliwości nie pójścia po wybiegu w ostatnim momencie (bo projektant się rozmyślił).

Zarobki topmodelek są spore. Anja Rubik w rok zgarnęła ponoć 11 milionów. Warto się poświęcać?

Nas ciekawi jeszcze jedno – czy Kendall Jenner i inne sławy są traktowane podobnie?

Szok! Polskie topmodelki zdradziły ciemne kulisy pokazów

Szok! Polskie topmodelki zdradziły ciemne kulisy pokazów

Szok! Polskie topmodelki zdradziły ciemne kulisy pokazów

Szok! Polskie topmodelki zdradziły ciemne kulisy pokazów