Król Karol (75 l.) stanął „twarzą w twarz” ze swoją podobizną na nowych banknotach, które wejdą do obiegu 5. czerwca 2024 roku. Nowe funty – z nowym władcą. Król otrzymał egzemplarze z numerem seryjnym 00001. Uznał je za „bardzo eleganckie”.

Zgodnie z tradycją w pałacu Buckingham król Karol III otrzymał pierwsze wydrukowane banknoty 5, 10, 20 i 50-funtowe, na których widnieje jego portret. Istniejące banknoty z czasów panowania królowej Elżbiety II będą nadal używane obok nowych banknotów.

Król Karol i błąd wychowawczy, który popełnił

Od czasu diagnozy raka król Karol III nie brał udziału w dużych wystąpieniach publicznych, ale nadal udziela się w mniejszych, ale niemniej ważnych spotkaniach, takich jak to spotkanie, podczas którego Andrew Bailey, prezes Banku Anglii, pokazał mu banknoty.

król Karol na nowych funtach

Król Karol III i nowe banknoty funtowe

Był to pierwszy raz w historii, kiedy Bank Anglii musiał zmienić wizerunek monarchy na banknotach, ponieważ zmarła królowa Elżbieta II była pierwszą monarchinią, której jej portret znalazł się na wszystkich banknotach Banku Anglii.

Fot.  Yui Mok / Reuters / Forum

Król Karol otwiera drzwi do ukochanej zamku jego matki dla zwiedzajacych

Na nowych banknotach funtowych z polimeru widnieje rycina przedstawiająca króla Karola na podstawie zdjęcia wykonanego w 2013 roku. W przeciwieństwie do banknotów z czasów panowania jego matki, król nie nosi korony.

Zajrzyj do galerii zdjęć poniżej: