Niezależnie od tego, czy Twój manicure wykonujesz w salonie kosmetycznym, czy też wolisz rozpieszczać się w domu, możesz narażać swoje zdrowie, wzrok i płodność. Zaczerwienienie, swędzenie, opuchnięte i popękane opuszki palców czy pęcherze i łuszczenie skóry. Jeżeli znasz te dolegliwości, to czym prędzej powinnaś przestać używać lakierów do paznokci. Uczulenie na pewien chemiczny składnik lakierów do paznokci i baz to ostatnio plaga. Swędzące i obolałe paznokcie dają się we znaki coraz większej liczbie kobiet.

„Mam ochotę wyrwać sobie paznokcie”. Internautki pokazują, co zrobiły im manikiurzystki

Manicure hybrydowy, czy szkodzi?

Przeciętna Brytyjka wydaje rocznie ponad 2200 złotych jedynie na same paznokcie. Należy mieć świadomość, że lakiery i zmywacze są wypełnione 12 różnymi chemikaliami, które mogą powodować wiele problemów zdrowotnych jak na przykład: uszkodzenie nerek, problemy z płodnością, drgawki serca i podrażnienie skóry.

Elena Szilenkowa ma najdłuższe paznokcie w Rosji; każdy ma po 12 centymetrów

To, na co wszyscy fani malowania paznokci powinni zwrócić uwagę, to „toksyczna trójka. Pierwszym z nich jest ftalan dibutylu (DBP) – stosowany jako środek utwardzający i dezynfekujący narzędzia do pielęgnacji paznokci jak i jako plastyfikator PCW – związek ten można powiązać z problemami z płodnością i wadami wrodzonymi.

Kim Kardashian dla ładnego wyglądu zrobi nawet to, co szkodliwe

Manicure hybrydowy, zdrowy czy nie?

Wreszcie, formaldehyd – który tworzy twardy, błyszczący i trwały filmy na paznokciach – jest uważany przez wielu ekspertów i organy rządowe za rakotwórczy związek, w tym swoją opinię potwierdziły: Narodowy Program Toksykologiczny Stanów Zjednoczonych i Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem.  Formaldehyd jest konserwantem oraz środkiem odkażającym stosowanym przy produkcji tuszów do rzęs, utwardzaczy i lakierów do paznokci, mydeł, odżywek do włosów i szamponów jak i kremów przeciw starzeniu się skóry, płynów do kąpieli czy dezodorantów.

Wiele popularnych marek, które są regularnie stosowane w salonach kosmetycznych, zawierają żywicę formaldehydową, kamforę i toluen.

Istnieje wiele salonów kosmetycznych, które nadal używają zwykłych marek. Większość lakierów do paznokci topowych firm nie jest wolna od toksyn – mówi Lucy Wigfall, założycielka londyńskiego ekologicznego salonu piękności Rose & River, w którym oferuje usługi malowania paznokci, lakierami pozbawionymi toksycznych związków.

Spośród „toksycznej trójki” formaldehyd jest zabroniony w kosmetykach w Japonii i Szwecji, w Kanadzie natomiast obowiązują ograniczenia stężenia tego związku. Niestety, ale w Wielkiej Brytanii nadal nie ma zakazu stosowania żywicy formaldehydowej, która jest używana w lakierach do paznokci i odpowiada za ich twardość i blask. Według badań długotrwałe narażenie na toluen może prowadzić do utraty słuchu i widzenia kolorów, a formaldehyd jest drażniący dla oczu, szczególnie dla pracowników salonów, którzy są narażeni na duże ilości substancji chemicznej, co może powodować łzawienie oczu oraz pieczenie.

A wy malujecie paznokcie lakierami hybrydowymi? Zamierzacie przestać ?

ZOBACZ WIĘCEJ:

Marina zaprezentowała swoje nowe paznokcie: Wyglądają na BRUDNE; piszą internautki

Marina Łuczenko-Szczęsna poleciała prywatnym samolotem na paznokcie do Polski? Wstawiła wymowne zdjęcie

Absolutnie KOSZMARNE! A najgorsze, że teraz wszystkie dziewczyny będą takie nosić; nowe paznokcie Kylie Jenner

Wbrew pozorom aplikowanie lakieru hybrydowego na płytkę paznokcia nie jest najbezpieczniejszą rzeczą Fot.Istock

Lakiery hybrydowe powoli odchodzą w zapomnienie. Coraz więcej kobiet jest uczulonych na składniki, które są zawarte w bazie i lakierach do paznokci. Fot.Istock

Sonda

poll-violet

Robisz manicure hybrydowy ? Nie boisz się zagrożeń jakie niesie za sobą ?

1

Manicure hybrydowy jest najlepszy. Jak do tej pory nic mnie nie uczuliło.

2
Manicure Hybrydowy szkodliwy dla zdrowia?

Zdecydowanie przestaję robić hybrydy!

3
Manicure hybrydowy jest szkodliwy dla zdrowia?

Jeszcze się nad tym nie zastanawiałam, muszę więcej poczytać na ten temat.