W którym tygodniu ciąży jesteś? Sprawdź, jak to wyliczyć
Spóźniająca się miesiączka skłoniła Cię do wykonania testu ciążowego, który wskazał dwie kreski? Gratulacje, przed Tobą kilkumiesięczny okres oczekiwania na dziecko. Zanim jednak zaczniesz szykować wyprawkę i wybierać imię dla malucha, warto określić aktualny tydzień ciąży. W jaki sposób to zrobić?

Jak pokazuje kalendarz ciążowy, Twoje ciało zmienia się tydzień po tygodniu. Jednocześnie możesz odczuwać wiele uciążliwych dolegliwości, które – choć są charakterystyczne dla konkretnego tygodnia ciąży – mogą wydać Ci się niepokojące. Dlatego warto – zaraz po wykonaniu testu– określić orientacyjny wiek ciąży. Możesz tego dokonać na kilka sposobów.
h2>Poziom beta hCH a tydzień ciąży
Obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG) jest pierwszym objawem wskazującym na ciążę. Dokładne określenie jego poziomu we krwi pozwala na oszacowanie aktualnego tygodnia ciąży. Jest to możliwe, ponieważ stężenie tego hormonu rośnie z dnia na dzień – mniej więcej do 12 tygodnia ciąży i po tym czasie stopniowo spada.
Normy beta hCG dla poszczególnych tygodni ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) przedstawiają się następująco:
– 3 tydzień ciąży: 5-50 mIU/ml,
– 4 tydzień ciąży: 5-426 mIU/ml,
– 5 tydzień ciąży: 18-7340 mIU/ml,
– 6 tydzień ciąży: 1080-56500 mIU/ml,
– 7-8 tydzień ciąży: 7650-229000 mIU/ml,
– 9-12 tydzień ciąży: 25700-288000 mIU/ml,
– 13-16 tydzień ciąży: 13300-254000 mIU/ml,
– 17-24 tydzień ciąży: 4060-165400 mIU/ml,
– 25-40 tydzień ciąży: 3640-117000 mIU/ml.
Istotne znaczenie ma nie tylko odpowiednio wysoki poziom hormonu, ale także prawidłowości jego przyrostu. Dlatego zaleca się, aby po pierwszym wykonanym oznaczeniu poziomu beta hCG, wykonać go kolejny raz po 48 godzinach.
Warto przy tym mieć świadomość, że stężenie beta hCG powinien przynajmniej podwajać się do 48-72 godziny – aż do 9-12 tygodnia ciąży.
Reguła Naegelego a kalendarz ciążowy
Jedną z podstawowych metod pozwalających na określenie wieku ciąży oraz terminu porodu jest reguła Naegelego. Opisana przez niemieckiego położnika (Franza Naegelego), bierze pod uwagę pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Nie uwzględnia natomiast momentu zapłodnienia.
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 1 rok + 7 dni
Oznacza to, że pierwszy tydzień ciąży rozpoczyna się wraz z nadejściem ostatniej miesiączki, a nie – po zapłodnieniu. Gdy kobieta wykonuje test ciążowy, jest więc już zwykle w co najmniej 4 tygodniu ciąży.
Chociaż reguła ta służy przede wszystkim do określenia przewidywanej daty porodu, pozwala również na oszacowanie tego, w którym aktualnie tygodniu kobieta się znajduje.
Warto przy tym podkreślić, że w tym przypadku wiek ciąży nie jest rzeczywistym wiekiem płodu. Dlaczego więc reguła uwzględnia ostatnią miesiączkę, a nie dzień owulacji? Istnieją dwa główne powody:
– nie da się jednoznacznie określić dnia owulacji – szczególnie, jeśli faza jajeczkowania nie jest monitorowana
– plemniki w śluzie płodnym w pochwie mogą przeżyć nawet do 72 godzin (w bardzo rzadkich przypadkach do 5 dni).
Oznacza to, że wiek ciąży obliczony na podstawie tej reguły będzie zawsze o 2 tygodnie starszy niż wiek rzeczywisty płodu.
Tydzień ciąży potwierdzony w badaniu USG
Aktualny tydzień ciąży lekarz potwierdza w badaniu USG. Jest to możliwe dzięki ocenie długości ciemieniowo-siedzeniowej płodu (CRL). Wyznaczony przez aparaturę parametr jest tym wiarygodniejszy, im badanie wcześniej przeprowadzone. Aby uzyskać miarodajne wyniki, zaleca się przeprowadzić USG nie później niż między 9-10 tygodniem ciąży.
Warto podkreślić, że wyznaczanie wieku ciąży na podstawie badania USG sprawdza się w przypadku kobiet o nieregularnych cyklach.
Skorzystaj z kalkulatora internetowego
Chcąc sprawdzić aktualny tydzień ciąży – bez konieczności wykonywania skomplikowanych obliczeń – możesz skorzystać z internetowego kalkulatora. Jest to narzędzie, które działa w oparciu o algorytm, uwzględniający m.in. pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
Jak z niego skorzystać? Wystarczy wpisać datę ostatniej miesiączki i określić średnią długość cykli miesiączkowych. Jednym kliknięciem otrzymasz informację o aktualnym tygodniu ciąży oraz przewidywanym terminie porodu.
Dlaczego warto wiedzieć, który to tydzień ciąży?
Warto zajrzeć w kalendarz ciążowy po to, aby poznać wiek ciąży. To niezwykle istotne z kilku powodów – przede wszystkim pozwala:
– kontrolować prawidłowość rozwoju płodu w zależności od jego wieku
– wykonywać niezbędne badania zalecane dla konkretnego tygodnia ciąży
– oszacować orientacyjną datę porodu.
Wiedząc, w którym tygodniu ciąży jesteś, możesz na bieżąco śledzić specjalny kalendarz ciążowy. Dzięki temu dowiesz się, jak – tydzień po tygodniu – będzie zmieniać się Twoje ciało i jak rozwija się Twoje dziecko.
Jeżeli więc dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, orientacyjnie określ tydzień ciąży. Dokładniejsze informacje uzyskasz natomiast, gdy odbędziesz wizytę w gabinecie ginekologicznym.
gość | 12 grudnia 2017
A co to jest, portal o macierzyństwie? Zostańcie przy plotkach
gość | 11 grudnia 2017
tak durnu artykul ze na prawde