We wtorek 19 grudnia media obiegła informacja o śmierci Janusza Gortata – urodzonego w 1948 roku w Brzozowie pięściarza wagi półciężkiej, który został sześciokrotnym mistrzem Polski oraz dwukrotnie zdobył brązowy medal olimpijski. W 1973 roku został wicemistrzem Europy. Spod jego skrzydeł wyszli m.in Andrzej Gołota oraz Tomasz Adamek. Po zakończeniu kariery został trenerem Legii Warszawa.

Prywatnie był ojcem dwóch synów – bokserskiego sędziego Roberta oraz Marcina Gortata – najbardziej rozpoznawalnego polskiego koszykarza. Przez lata mężczyźni nie mieli jednak ze sobą dobrych relacji, o czym Marcin wspominał w podcaście Piotra Witwickiego dla Interia.pl:

No niestety nie jesteśmy w dobrych relacjach z tatą, nie wszystko w życiu układa się pomyślnie. Przede wszystkim po mojej myśli, ale sądzę, że też jest to gdzieś może jakaś lekcja nauki dla mnie albo lekcja pokory (…). Tata wiele lat temu rozwiódł się z moją mamą i tak po prostu sytuacja się potoczyła. Ja jestem bliżej mamy, która jest zdecydowanie w gorszej sytuacji fizycznej i mentalnej, psychicznej. Dlatego ja z bratem staramy się oczywiście pomóc i razem staramy się mamę wspierać – wyjawił wówczas.

Nie żyje ojciec Marcina Gortata! Łączyły ich trudne relacje

Pogrzeb Janusza Gortata. Wzruszający moment między Marcinem Gortatem i Dariuszem Michalczewskim

W poniedziałek 8 stycznia 2024 roku odbył się pogrzeb Janusza Gortata. Ostatnie pożegnanie rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W trakcie mszy nie zabrakło oprawy wojskowej – w kościele powiewał sztandar z symbolem olimpijskim, a podczas uroczystości doszło do zmiany warty.

Na pogrzebie pojawili się m.in. Mateusz Masternak, Piotr Wilczewski, Krzysztof Kosedowski, Zbigniew Raubo, czy Dariusz Michalczewski. Ten ostatni był bohaterem wzruszającej sceny z udziałem syna Janusza – Marcina. Po złożeniu urny z prochami pięściarza do grobu, Dariusz Michalczewski złożył kondolencje rodzinie Janusza i uściskał wzruszonego Marcina Gortata.

Jak przekazał wcześniej przyjaciel rodziny, tuż przed śmiercią Janusza, Marcin odwiedził ojca w szpitalu i pogodził się z nim:

Tak, pojednali się. Widzieli się jakoś niedawno, ale ojciec już był bardzo chory. Marcin żałował, że między nimi nie było najlepiej. Ostatecznie zakopali topór wojenny – zdradził przyjaciel rodziny Gortatów w rozmowie z ShowNews.pl.

Zdjęcia z pogrzebu możecie obejrzeć poniżej:

SK:, , fot. AKPA

SK:, , fot. AKPA

SK:, , fot. AKPA

SK:, , fot. AKPA

scena z: Marcin Gortat, Dariusz Michalczewski, SK:, , fot. AKPA

scena z: Marcin Gortat, Dariusz Michalczewski, SK:, , fot. AKPA

SK:, , fot. AKPA

SK:, , fot. AKPA

scena z: Marcin Gortat, Robert Gortat, SK:, , fot. AKPA

scena z: Marcin Gortat, SK:, , fot. AKPA