Krótko po 3.00 naszego czasu dowiedzieliśmy się, że polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy FIlm Nieanglojęzyczny, obraz Zimna wojna przegrał rywalizację z filmem Roma.

Oscary 2019: Zimna wojna przegrała z Romą

Statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego zdobyli twórcy meksykańsko-amerykańskiego filmu dramatycznego Roma. Był to największy rywal polskiej Zimnej wojny bardzo mocno promowany w Stanach Zjednoczonych – nie tylko ze względu na jakość dzieła, ale i z powodu wydźwięku politycznego obrazu.

Polscy aktorzy na czerwonym dywanie w Cannes (ZDJĘCIA)

Już wcześniej sugerowano, że Zimna wojna może sobie nie poradzić w wyścigu z filmem, który stanowi manifest nastrojów antyprezydenckich w USA.

O czym jest film Roma nagrodzony Oscarem 2019?

Roma jest dziełem reżysera Alfonso Cuaróna.. Fabuła filmu jest osadzona w 1970 i 1971 roku – częściowo stanowi autobiograficzną opowieść reżysera o czasach jego dzieciństwa spędzonego w mieście Meksyk, w którym dorastał jako syn gospodyni domowej pracującej dla rodziny z klasy średniej. Tytuł filmu jest nawiązaniem do nazwy jednej z dzielnic Meksyku, Colonia Roma. Bohateką filmu jest Cleo, która pracuje jako gosposia w domu bogatej rodziny. Clao opiekuje się czwórką dzieci i dogląda domu, przyjaźni się też z drugą gosposią, Adelą. Momentem przełomowym jest ten, w którym głowa rodziny, u której pracuje kobieta, Antonio, zostawia swoją żonę Sofię. Kobiecie trudno pogodzić się z nową sytuacją, więc mówi dzieciom, że ojciec wyjechał do Kanady. W tym czasie Cleo zachodzi w nieplanowaną ciążę – jej chłopak Fermin na wieść o tym porzuca ją. W wyniku tych zdarzeń obie kobiety zbliżają się do siebie.

Zimna wojna i Kulig mogą nie dostać Oscara przez… politykę Donalda Trumpa?

Choć Zimna wojna nie dostała Oscara, ekipa filmu mogła liczyć na ogromną promocję związaną z nominacją. Joanna Kulig jeszcze przed rozpoczęciem wieczoru ocarowego napisała na swoim Instagramie:

No matter what happens tonight, it’s been such an amazing journey. Here’s a few of our favorite moments from working on the marketing for #ColdWarMovie. Best of luck to the entire cast and crew tonight at the Oscars” – czyli:

Bez względu na to, co wydarzy się dziś wieczorem, to była niesamowita przygoda. Oto kilka najlepszych momentów z okresu promocji Zimnej wojny. Życzę szczęścia całej ekipie podczas dzisiejszej oscarowej gali.

Zimna wojna be Oscara, plakat filmu Paweł Pawlikowski, reżyser Zimnej wojny
Roma, plakat filmu