W poniedziałek 23. września w Nowym Jorku rozpoczął się Szczyt Klimatyczny ONZ. Rządzący mają debatować na temat sposobów na osiągnięcie neutralności węglowej, zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych i przejściu na odnawialne źródła energii. Rozpoczęła go swoim przemówieniem 16-letnia Greta Thunberg, młoda aktywistka, która w sierpniu 2018 rozpoczęła szkolny strajk dla klimatu. Jej słowa były poruszające.

Wstrząsające zdjęcia na Instagramie Leonardo DiCaprio: czy czeka nas ZAGŁADA?

16-letnia Greta Thunberg na Szczycie Klimatycznym ONZ

To wszystko jest złe. Nie powinno mnie tu być. Powinnam być w szkole po drugiej stronie oceanu. A jednak przychodzicie do nas – młodych ludzi po nadzieję. Jak śmiecie? Ukradliście moje marzenia, moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami – powiedziała.

Nastolatka ma dość pustych obietnic.

Ludzie cierpią, ludzie umierają. Nasze ekosystemy są coraz bardziej zrujnowane. Jesteśmy na początku masowego wymierania, a wszystko, o czym możecie mówić, to pieniądze i bajki o wiecznym wzroście gospodarczym. (…) Nadal nie jesteście zbyt dojrzali, żeby przedstawić nam wszystkie fakty i statystyki. Zawodzicie nas.

Greta razem z 15 innymi dziećmi złożyła skargę na Niemcy, Francję, Brazylię, Argentynę i Turcję za to, że nie dotrzymały warunków Konwencji o prawach dziecka, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w listopadzie w 1989 roku.

 

 

Greta Thunberg ma Zespół Aspergera

U Grety cztery lata temu zdiagnozowano Zespół Aspergera. Przeciwnicy wykorzystują ten fakt, aby dyskredytować ją i jej działania.

Nie upubliczniam informacji na temat mojej diagnozy nie dlatego, by ją “ukryć”, ale ponieważ wielu ignorantów nadal postrzega ją jako “chorobę” lub coś negatywnego. Uwierzcie mi, diagnoza przez bardzo długi czas mnie ograniczała. (…) Mam zespół Aspergera, co oznacza, że czasem moje zachowanie odbiega od przyjętych norm. Jednak biorąc pod uwagę okoliczności – bycie innym to rodzaj supermocy – powiedziała.

ZOBACZ TAKŻE:

Hejt na sukienkę Kim: OKROPNA! Szkodzisz środowisku!

Dereszowska, Piróg i Halejcio wrzucają #dożółtegokosza. O co chodzi w tej akcji?