Anna Paliga, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi oskarżyła „filmówkę” o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad studentami. Z imienia i nazwiska wymieniła pedagogów, którzy dopuścili się do poniżania studentów. Sprawa może znowu byłaby zamieciona pod dywan, gdyby nie nagłośnienie sprawy przez znanych aktorów m.in. Vanessę Aleksander, Elizę Rycembel i Marię Dębską.

List Anny Paligi można przeczytać TUTAJ

Maciej Stuhr i Bartosz Bielenia o szkołach teatralnych

Łódzka filmówka oskarżona o poniżanie studentów. Aktorzy ujawniają, co dzieje się za murami szkoły

Teraz głos zabrali jedni z popularniejszych aktorów. Maciej Stuhr, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, później Filmówki, gdzie ukończył doktorat napisał:

Jestem aktorem właściwie od dzieciństwa. Wiele widziałem, wiele doświadczyłem. Ale nigdy, podkreślam: NIGDY nie spotkałem się z sytuacją, w której upokorzenie, przemoc psychiczna, czy jak to się ładnie nazywa „złamanie”, czy też „otwieranie przez złamanie” aktora, zwłaszcza młodego i niedoświadczonego dało JAKIEKOLWIEK pozytywne rezultaty. Wstyd! – podkreśla Stuhr. 

Łódzka filmówka i Akademia Teatralna wydali OŚWIADCZENIE po oskarżeniach o znęcanie i poniżanie studentów

Dodaje, że zawód aktora bywa trudny i często płyną łzy, dlatego tym bardziej powinniśmy się otaczać czułością i delikatnością, a życie i codzienność same zrobią z nas twardzieli.

Nie potrzebujemy do tego pseudo-pedagogów – zaapelował Maciej.

Aktor „Bożego ciała„, który jest absolwentem krakowskiej AST, przyznał, że sam brał udział w „fuksówkach”, czyli w chrzczeniu nowego rocznika.

Jestem sprawcą przemocy. Brałem udział w wielu fuksówkach. Jako „car”, a następnie jako mniej lub bardziej bierny świadek, bądź gość „kwarców”. Jestem bardziej niż pewien, że w ciągu tych kilku lat skrzywdziłem ludzi, którzy dopiero co stawiali kroki w tym zawodzie. Nieświadomość i wiara w swoje dobre intencje w żaden sposób nie usprawiedliwia wywartego wpływu na uczucia jak i późniejszą percepcję wykonywanego zawodu. Droga do zrozumienia swojego postępowania była bardzo długa – przyznaje Bartosz.

Łódzka filmówka i Akademia Teatralna wydali OŚWIADCZENIE po oskarżeniach o znęcanie i poniżanie studentów

Zdradził, że „fuksował” też swoją ówczesną partnerkę, która zwracała mu uwagę, że studenci źle się z tym czują

Od razu zareagowałem wyparciem i zbagatelizowaniem sprawy, ale w środku czułem żal i strach. Nie wyciągnąłem jednak ręki. Nie przeprosiłem. Mogę to jednak zrobić dzisiaj. Przepraszam. Przepraszam wszystkich którzy poczuli się dotknięci przez moje działania. Z całego serca – napisał Bielenia. 

Dawid Ogrodnik wczoraj również napisał swoje wspomnienia ze szkoły teatralnej. Przypominamy, że obecnie jest także pedagogiem w krakowskiej szkole i uczy m.in. Macieja Musiała.

Elle Man !!! Koniec z mobbingiem, chamami pod przykrywką artyzmu ! Mnie i moich kolegów tak traktowała pani Beata Fudalej ! Znam ten strach i znam ten wstyd znam to upokorzenie i poczucie bezwartościowości ! Wszyscy się baliśmy i tylko niektórzy uciekli byłem jednym z nich! Reszta chciała przetrwać ! Oddaje ten wstyd i ten strach swoim oprawcom ! Wstydźcie się i bójcie – napisał Dawid Ogrodnik.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Dawid Ogrodnik (@dawidogrodnikofficial)

Maciej Stuhr

Maciej Stuhr, fot. Piętka Mieszko/AKPA.

Maciej Stuhr

Maciej Stuhr, fot. Baranowski Michał/AKPA

Bartosz Bielenia/fot. Baranowski/AKPA

Bartosz Bielenia, Tomasz Zietek, Jan Komasa i Eliza Rycembel. Fot. MIKE BLAKE / Reuters / Forum