Tak jak przypuszczano, jesienią nadeszła druga fala koronawirusa. Z dnia na dzień wzrastała liczba zarażonych osób, było też coraz więcej zgonów. Rząd zatem postanowił wprowadzić kolejne obostrzenia, by spróbować zapanować nad pandemią. Wiele wskazywało na to, że dotychczasowe obostrzenia to za mało i że rząd zdecyduje się na wprowadzenie „narodowej kwarantanny” i będzie nas czekać kolejny lockdown. Mateusz Morawiecki zabrął głos w tej sprawie.

Były prezydent ma KORONAWIRUSA. Objawy są poważne

Premier o „narodowej kwarantannie”

W czwartek wieczorem Mateusz Morawiecki ogłosił, że wprowadzenie obostrzeń przynosi efekty i liczba zarażonych osób zaczęła spadać. Nie oznacza to jednak, że już możemy wrócić do normalnego funkcjonowania, ale na razie rząd nie będzie podejmować radykalnych kroków i „narodowa kwarantanna” nie zostanie wprowadzona.

W tym tygodniu, pierwszy raz od dwóch miesięcy, liczba zakażeń zaczęła spadać! Choć stosunek zakażonych – 65/100 000 mieszkańców to wciąż dużo, to jednak pierwszy sygnał stabilizacji i dowód, że nasza strategia i obostrzenia zaczynają przynosić skutek! Po konsultacjach z Radą Medyczną ustaliliśmy, że jeżeli liczba zakażeń utrzyma się na podobnym poziomie – bardziej radykalne kroki nie będą potrzebne. Wierzę, że niedługo wrócimy do normalności. Dane z tego tygodnia wskazują, że nie musimy wprowadzać narodowej kwarantanny – wyznał.

Premier dodał, że choć przekazał pozytywne wiadomości, to nadal apeluje, by pozostać w miarę możliwości w domach i ograniczyć kontakty społeczne.

Kochani – wspólnym wysiłkiem wyhamowaliśmy zakażenia tuż przed punktem krytycznym! Dyscyplina działa! Dlatego wciąż proszę i będę prosił – zostańmy w domu. Zasada jest prosta – im mniej kontaktów społecznych, tym mniejsza szansa na zakażenie i wyhamowanie epidemii. To dzięki naszej odpowiedzialnej postawie, dzięki konsekwentnej realizacji zasady DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka – zyskaliśmy delikatną przewagę w tej walce z wirusem. Teraz nie możemy jej zmarnować – zaapelował Mateusz Morawiecki.


ZOBACZ TEŻ:

Joanna Górska ZASKOCZONA jednym z objawów koronawirusa. „Myśleliśmy, że to od nowych poduszek”

Odważna Julia Wróblewska nie boi się koronawirusa! Nie uwierzysz, CO chce robić

Mateusz Morawiecki w maseczce

Mateusz Morawiecki/fot. AKPA

Mateusz Morawiecki podczas przemówienia

Mateusz Morawiecki/fot. FORUM