Piątek 13 uznawany jest za dzień pechowy nie tylko w Polsce. W to, że 13 w piątek może nas spotkać mnóstwo nieprzyjemności wierzą mieszkańcy Estonii, Niemiec, Finlandii, Austrii, Szwecji, Dani, Słowacji, a także Norwegii, Czech i Słowenii. W pechowość piątku 13 wierzą też Bułgarzy, Belgowie i mieszkańcy Filipin.

Tymczasem w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy uznaje się wtorek 13. Włosi z kolei nie lubią piątku 17. i to właśnie ten dzień uznają za pechowy.

Dlaczego piątek 13 jest pechowy?

Skąd wziął się przesąd o pechowości piątku 13? Wywodzi się on z XIV wieku. Tego dnia, w piątek 13 października 1307 roku zostali aresztowani Templariusze oskarżeni przez króla Francji, Filipa IV, o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Fakty były takie, że król był u Templariuszy mocno zadłużony i skazanie ich na spalenie na stosie wyzwoliło Filipa z długów.

Mówiono, że zanim spłonął na stosie, wielki mistrz zakonu Jacques de Molay, przeklął zarówno Filipa IV, jak i papieża Klemensa V. Rok później obaj już nie żyli.

Powszechnie o tym, że piątek 13. jest dniem pechowym, zaczęto mówić na początku XX wieku.

Ile takich pechowych dni może się wydarzyć w ciągu roku? W kalendarzu możemy mieć co najmniej jeden i maksymalnie trzy piątki 13. w jednym roku.

Wierzycie, że to pechowa data?

Dziś piątek 13 - dlaczego uznajemy ten dzień za pechowy?

Dziś piątek 13 - dlaczego uznajemy ten dzień za pechowy?

No właśnie 😋

Post udostępniony przez kozaczek.pl (@kozaczek.pl)