Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na korektę powiek!

Blefaroplastyka jest to chirurgiczna plastyka powiek górnych i dolnych, którą wykonuje się zarówno z przyczyn medycznych, jak i estetycznych. W ostatnich latach stała się jednym z najpopularniejszych zabiegów odmładzających. Wraz z ekspertami z Kliniki Melitus w Warszawie sprawdzamy, czy popularność blefaroplastyki jest zasłużona.

Czym jest blefaroplastyka?

Blefaroplastyka to korekta wiotkiej skóry powiek górnych i/lub dolnych. Wykonuje się ją zarówno

  • z przyczyn medycznych – gdy pole widzenia ograniczone jest nadmiarem skóry, co może powodować zaburzenia okulistyczne (np. widzenie boczne),
  • jak i z przyczyn estetycznych – kiedy opuchnięta, nieelastyczna skóra wokół oczu dodaje twarzy smutnego, zmęczonego charakteru.

Plastyka powiek jest zabiegiem chirurgicznym, co u niektórych może budzić niepokój, jednak to często mylne wrażenie. Jak wyjaśnia specjalista chirurgii plastycznej, dr Jarosław Zieliński z warszawskiej Kliniki Melitus, blefaroplastyka to zabieg małej chirurgii – cała procedura jest w 100% bezpieczna i odbywa się w trybie ambulatoryjnym.

Ponadto podnoszenie powiek górnej i dolnej może odbyć się jednocześnie w stosunkowo krótkim czasie.

Z technicznego punktu widzenia blefaroplastyka nie jest skomplikowana. Cięcie przeprowadza się na anatomicznych fałdach skóry i tkanki tłuszczowej – w przypadku górnej powieki w jej naturalnym zgięciu, a przy dolnej poniżej linii rzęs, tak więc ani delikatne szwy, ani blizny nie są widoczne.

Jakie efekty przynosi korekta powiek?

Dzięki usunięciu zwiotczałej skóry przy powiekach, oko optycznie się powiększa i uwydatnia, co daje efekt odmłodzenia. Skóra wokół oczu jest nie tylko wygładzona i napięta, ale, co najważniejsze,  można zlikwidować tzw. ,,worki pod oczami’’. Efekty blefaroplastyki utrzymują się przez długi czas, w niektórych przypadkach również na stałe. Wszystko jednak zależy od indywidualnych cech pacjenta.

Jak wygląda rekonwalescencja po blefaroplastyce?

W klinice dermatologii  i medycyny estetycznej Melitus korekta powiek zawsze stosowana jest w znieczuleniu miejscowym, więc zabieg nie jest bolesny. Ponieważ blefaroplastyka jest relatywnie nieinwazyjna, okres rekonwalescencji nie trwa dłużej niż 2-3 tygodnie. W tym okresie może pojawić się opuchlizna, która dość szybko schodzi oraz ból o umiarkowanym natężeniu, dający się jednak wyciszyć ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi.

Cienkie szwy zdejmowane są najczęściej po 5-7 dniach od wykonania zabiegu, ale do codziennego trybu życia wraca się na ogół już po kilku dniach.

Inne wytyczne dotyczące postępowania po blefaroplastyce to:

  • Stosowanie zimnych kompresów na powieki.
  • Aplikowanie kropli do oczu w przypadku wystąpienia uczucia swędzenia lub pieczenia.
  • Unikanie silnej ekspozycji na słońce, niewskazane jest korzystanie z solarium i sauny.
  • Zakaz spożywania alkoholu przynajmniej w pierwszym tygodniu po zabiegu.
  • Ograniczenie wysiłku fizycznego przez 2-3 tygodnie.

Kto powinien poddać się blefaroplastyce?

Kto może poddać się zabiegowi na opadające powieki? Niemal każdy, kto boryka się z problemem opadających powiek. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są:

  • Ciężkie i przewlekłe choroby
  • Stan zapalny skóry lub zmiany ropne w obrębie twarzy.
  • Ciąża i okres laktacji.

Dlaczego warto wykonać korektę powiek?

Opadające powieki i wiotka skóra wokół oczu mogą nie tylko ograniczać widzenie, jak i niekorzystnie wpływać na nasz wygląd, tym samym obniżając samopoczucie. Blefaroplastyka to mały, trwający około godziny, zabieg, który jest nie tylko bezpieczny i mało inwazyjny, ale również niosący trwałe i skuteczne efekty, czyli zadowolenie pacjentów. Nic więc dziwnego, że plastyka powiek tak bardzo zyskała na popularności.

 

Materiał partnera