Nacięcia skóry powstałe na skutek urazu, choroby czy operacji, często pozostawiają po sobie nieestetyczne ślady w postaci przebarwień i blizn. Niekiedy są one słabo widoczne, innym razem wyróżniają się na skórze, wpływając negatywnie na nasz wygląd, a często także samopoczucie. Czym tak naprawdę są blizny oraz jak je usunąć? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Co to jest blizna?

Blizna to zgrubienie skóry powstałe w wyniku procesu gojenia się skóry lub innych tkanek po uszkodzeniu, takim jak rana, oparzenie, skaleczenie czy operacja chirurgiczna (także cięcie cesarskie). Wyróżniamy również blizny powstałe w wyniku procesów chorobowych (blizny po ospie, blizny potrądzikowe) oraz innych patologicznych zmian w strukturze skóry (blizny przerostowe, keloidy).

Blizny mogą przybierać różne kształty, rozmiary, kolory i tekstury, w zależności od rodzaju i głębokości uszkodzenia oraz indywidualnych cech danego organizmu. Jeżeli w toku gojenia się rany doszło do ubytku tkanki łącznej, na powierzchni skóry może pozostać wgłębienie. Podobnie w wyniku procesu przeciwnego – nadmiernego rozrostu tkanki w trakcie procesów naprawczych – może powstać blizna o wypukłym kształcie. Taka blizna – zgrubiała, często czerwona i wykraczająca poza obszar pierwotnej rany – jest uznawana za bliznę nieprawidłową.

W przypadku blizn o prawidłowej strukturze, z czasem może, choć nie musi, dojść do zmian w ich widoczności. Takie ślady z biegiem lat najczęściej bledną i stają się mniej widoczne niż na początku. Proces ten można wspomagać właściwymi zabiegami fizjoterapeutycznymi, co jest zalecane w przypadku blizn pooperacyjnych, w tym poporodowych. Śladów na skórze można pozbyć się również na drodze odpowiednio dobranego zabiegu medycyny estetycznej.

Jak usunąć blizny?

Raz powstała blizna zazwyczaj pozostaje na ciele na trwałe. Z czasem jej widoczność może się zmniejszyć (np. rozjaśnić), ale także zwiększyć (np. poprzez rozciągnięcie się na większy obszar ciała). Te naturalne procesy mogą, lecz nie muszą wystąpić – wiele zależy tu od indywidualnych skłonności danego organizmu. Istnieją jednak zabiegi medycyny estetycznej, które pozwalają wpływać na wygląd blizn w sposób zamierzony i intencjonalny.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic z Bydgoszczy usuwanie blizn przeprowadza się nowoczesnymi i skutecznymi metodami. Najbardziej powszechną z nich jest laseroterapia, czyli oddziaływanie na tkanki przy pomocy wiązek skupionego światła. Fale świetlne wywołują efekt termiczny, który pobudza organizm do wszczęcia procesów regeneracyjnych. Niekiedy konieczne jest zastosowanie silniejszych wiązek, które miejscowo naruszają leczony obszar na ciele. Podczas gojenia się wywołanych w ten sposób mikrouszkodzeń dochodzi do przyspieszonej wymiany komórkowej oraz zwiększonej produkcji białek, a to prowadzi do zastąpienia starej (naznaczonej blizną) skóry przez nową która jest nienaruszona.

Zabieg laseroterapii jest mało inwazyjny i stosunkowo bezbolesny. W zależności od pochodzenia danej blizny, jej rozległości, głębokości i innych istotnych parametrów, specjalista dobiera odpowiednie urządzenie medyczne i kalibruje je w najbardziej optymalny sposób. Współczesna medycyna estetyczna dysponuje wieloma laserami różnego typu (np. frakcyjnymi, naczyniowymi). Emitują one wiązki świetlne o różnych długościach, dzięki czemu możliwe jest oddziaływanie terapeutyczne na wszystkie warstwy skóry.

Terapie laserem dla każdego pacjenta są planowane indywidualnie. Zwykle wymagają przeprowadzenia kilku sesji zabiegowych, przy czym normalną praktyką jest planowanie dużych odstępów pomiędzy nimi. Ma to na celu umożliwienie skórze pełnej regeneracji oraz poczynienie obserwacji dotyczących skuteczności zabiegu. W razie potrzeby w kolejnych sesjach możliwe jest zmodyfikowanie ustawień lasera w taki sposób, aby zoptymalizować efekty pracy.

Zabiegi laserowe często przynoszą najlepsze rezultaty, jeżeli są wspomagane terapiami uzupełniającymi. Należą do nich fizjoterapia (w przypadku leczenia blizn opierająca się o specjalistyczne masaże) oraz przyjmowanie odpowiednio dopasowanych środków farmakologicznych. Zwłaszcza z tych ostatnich należy korzystać na wyraźne polecenie lekarza.

 

Artykuł sponsorowany