Francuski rząd postanowił, że chce zakazać maceracji piskląt – jest to metoda mielenia żywych kurcząt płci męskiej, które są traktowane jako odpad. Chociaż uchodzi ona za humanitarną, obrońcy praw zwierząt mają inne zdanie.

Nietypowa Pierwsza Dama Francji – Brigitte Macron jest starsza od prezydenta o 24 lata

Francja chce zakazać maceracji piskląt

Metoda maceracji stosowana jest niemal na całym świecie, także w Polsce.

Zwierzę jest żywcem cięte na drobne kawałki, w pełni świadome zwierzę. To są zwierzęta wyklute, rozwinięte, więc na pewno mają możliwość odczuwania bólu – wypowiedział się Cezary Wyszyński z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt „Viva!”.

Z drugiej strony wciąż uchodzi ona za humanitarną, dopuszczalną w Unii Europejskiej.

Jest to praktyka, która nie narusza żadnych warunków dobrostanu, o tym trzeba pamiętać, i to jest praktyka, która jest akceptowalna przez lekarzy weterynarii, którzy nadzorują takie zakłady – twierdzi Katarzyna Gawrońska.
Obrońcy jednak tak nie uważają.
Zabijanie kogucików tylko dlatego, że są płci męskiej, jest niehumanitarne i nieetyczne – odpowiada Łukasz Flieger ze Stowarzyszenia „Otwarte klatki”.

Gerard Depardieu: We Francji mieszkają głównie imbecyle

Z tego względu z maceracji chce zrezygnować Francja. To przełomowa decyzja dotycząca hodowli zwierząt w Europie. Zakazano jej już w Szwajcarii, planują to Niemcy – rząd inwestuje miliony euro w opracowanie alternatywnej metody. Ma ona polegać na  rozpoznawaniu płci zarodka na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Jest ona jednak kosztowna i może nie opłacać się wszystkim producentom drobiu.

źródło: TVN24