Grażyna Kulczyk to prawniczka i polska miliarderka. Była żoną jednego z najbogatszych Polaków czyli Jana Kulczyka. Jako miłośniczka dzieł sztuki założyła fundację Art Stations Foundation, a jej kolekcja dzieł sztuki jest warta 100 mln euro.

W 2021 roku znalazła się na jednym z czołowych miejsc w rankingu 50 najbogatszych Polek, a jej majątek wyceniono wówczas na 1,8 mld złotych.

Joanna Przetakiewicz szczerze o ROZBICIU małżeństwa Kulczyków: „Nie mam zamiaru udawać ŚWIĘTEJ”

Grażyna Kulczyk na liście największych dłużników na Słowacji. Jest winna państwu niemal 200 milionów złotych

Teraz okazuje się, że Grażyna Kulczyk może mieć srogie problemy finansowe – jak podaje serwis wyborcza.biz, miliarderka znalazła się w słowackim rejestrze finansowym jako… największa dłużniczka tego kraju:

Słowacja co roku publikuje listy największych dłużników podatkowych. W ciągu ostatniego roku w pierwszej dziesiątce znalazły się firmy, które łącznie są winne państwu ponad 260 mln euro. Na czele listy znalazła się Grażyna Maria Kulczyk, jedna z najbogatszych Polek, była żona Jana Kulczyka. W ostatnim zestawieniu magazynu '”Forbes” znalazła się na 65. miejscu z majątkiem szacowanym na 1,2 mld zł (to głównie dzieła sztuki i nieruchomości). Słowacy twierdzą jednak, że w ich kraju ma do oddania 40,8 mln euro, czyli ok. 191 mln zł – podaje wyborcza.biz.

fot. wyborcza.biz

Według doniesień, ogromne zaległości finansowe miały powstać w latach 2011-2018, gdy 72-latka kontrolowała bratysławską spółkę Stary Browar, która od 2016 roku jest w procesie likwidacji. 

Burza po wywiadzie Grażyny Kulczyk. Narzeka na młodych ludzi

Prawnicy reagują na doniesienia o długach Grażyny Kulczyk

Do sprawy odnieśli się prawnicy biznesmenki. Ich zdaniem dochody, które słowackie organy próbują opodatkować nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na Słowacji. Niestety, argument ten raczej nie przemawia do tamtejszych sądów, w których Polka jak dotąd przegrywa sprawy:

W listopadzie 2019 roku złożono pozew administracyjny o kontrolę sądową decyzji organu podatkowego. W lutym 2023 roku Sąd Okręgowy w Bratysławie jako sąd pierwszej instancji oddalił pozew, potwierdzając decyzje organu podatkowego. Wyrok ten nie jest prawomocny i może być zaskarżony, podczas gdy nadal czekamy na wydanie wyroku na piśmie – cytuje stanowisko zespołu prawnego Grażyny wyborcza.biz.

Zdaniem prawników Grażyny Kulczyk wyrok „ignoruje bardzo podstawowe przepisy i zasady słowackiego prawa podatkowego”, dlatego chcą odwołać się od wyroku. Postępowanie może jednak potrwać nawet rok.

Serwis wyborcza.biz postanowił skontaktować się w tej sprawie ze słowackim fiskusem i uzyskał krótki komentarz:

Przepraszamy, ale w tej chwili nie możemy podać ani potwierdzić konkretnych informacji – przekazało ministerstwo finansów Słowacji, zasłaniając się „tajemnicą podatkową”. Z kolei na prośbę o informację argumentowaną prawem do informacji publicznych ministerstwo przekazało, że temat kieruje do rzecznika ministerstwa finansów.

Dominika Kulczyk wynajęła swoje mieszkanie. Cena SZOKUJE

pasekkozak