Na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że ktoś robi sobie „jaja”. Potem, podczas oglądania filmu można dojść do wniosku, że ktoś oszalał.

Tłum ludzi zgromadzonych wokół ołtarza przygląda się, jak młodzi ludzie wychodzą na środek z feretronami, czyli dwustronnymi obrazami noszonymi w trakcie procesji, i wymachują nimi na wszystkie strony urządzając tym samym nieco dziwnie wyglądający taniec.

Takie rzeczy dzieją się na Kaszubach – dokładnie w Kalwarii Wejherowskiej.

Pielgrzymi, przybywając na odpust do Wejherowa, przynoszą ze sobą (oprócz chorągwi i sztandarów) feretrony, czyli przenośne, obustronne obrazy w ozdobnych ramach, służące w kościele katolickim do obnoszenia podczas procesji. Feretrony w mowie potocznej zwane obrazami, przenoszone są przez cztery osoby, kobiety lub mężczyzn, ubranych w strój galowy lub w stroje regionalne. Feretrony podczas powitań i pożegnań kłaniają się, wykonując osobliwy salut obrazami. Jest to zwyczaj unikalny w Polsce – można przeczytać na stronie Kalwarii Wejherowskiej.

Internauci błyskawicznie podchwycili pomysł i dość osobliwemu rytuałowi nadali nowoczesny wydźwięk podkładając pod film muzykę Harlem Shake.

Filmik ma szansę stać się hitem netu.

A parafia w Kalwarii Wejherowskiej dostała reklamę gratis:)

Film z uroczystości:

Harlem Shake z feretronami:

Na YouTube można znaleźć starsze filmiki o tej „tematyce”:

POLECANE DLA CIEBIE POLECANE DLA CIEBIE