Dobrze dobrane okulary potrafią wydobyć atuty twarzy, ukryć niedoskonałości i dopełnić stylizację. Tylko jak dobrać okulary przeciwsłoneczne? Wystarczy sprawdzić, jaki kształt twarzy posiadamy i jakie modele są dla niego najlepsze.

Dobrze dobrane okulary, czyli jakie?

Chociaż przyjęło się, że w Polsce okulary przeciwsłoneczne nosimy przede wszystkim latem, to mimo małej ilości słońca w porze jesienno-zimowej i tak powinniśmy mieć je przy sobie cały rok. Zwłaszcza zimą, kiedy promienie słońca odbijają się od śniegu, w efekcie czego są nawet bardziej oślepiające niż latem. Niemniej jednak to właśnie wraz z nadejściem wiosny większość z nas przypomina sobie o okularach przeciwsłonecznych. Osoby, które ich nie mają lub które chcą kupić nowe okulary, często zastanawiają się, jaki kształt i oprawki powinny wybrać.

Dobrze dobrane okulary nie powinny podkreślać charakterystycznych cech twarzy, które chcemy ukryć. Źle dobrany kształt może sprawić, że nawet szczupła osoba będzie miała optycznie pucułowatą twarz. Cały sekret polega więc na tym, jak określić kształt twarzy. Można to zrobić samemu, stając przed lustrem i odrysowując za pomocą szminki kontur naszej buzi na jego powierzchni. Dzięki temu prostemu zabiegowi łatwo możemy stwierdzić, czy nasza twarz jest okrągła, kwadratowa, owalna, trójkątna czy też podłużna. Można też po prostu udać się do salonu optycznego, gdzie z pewnością uzyskamy poradę dotyczącą kształtu twarzy i doboru odpowiednich oprawek.

Okulary przeciwsłoneczne a kształt twarzy: okulary do twarzy okrągłej

Ten kształt twarzy uważany jest za najtrudniejszy przy doborze odpowiednich okularów, ale jeśli dobrze wykonamy nasze zadanie, to efekt będzie niesamowity. Okrągła twarz wymaga optycznego wyszczuplenia i wydłużenia. W tej sytuacji idealnie sprawdzą się wszystkie kanciasto-prostokątne modele okularów oraz te zwężające się u dołu. Mogą to być więc także tzw. pilotki, ale trzeba je wybierać bardzo ostrożnie. Niezależnie od kształtu twarzy ten typ jest na tyle specyficzny, że pasuje tylko niewielu osobom (podobnie jak słynne okulary „lenonki” – ale te u osób z okrągłą twarzą są bardzo niewskazane).

Każda osoba posiadająca krągłe lub tzw. pucułowate policzki powinna natomiast unikać wąskich i okrągłych oprawek, ponieważ dadzą one efekt poszerzenia twarzy. Tu warto postawić na duże modele, ale pamiętajmy, że we wszystkim trzeba zachować umiar – jeśli ktoś posiada małą twarz, nie powinien wybierać wielkich oprawek, bo zamiast optycznego wyszczuplenia twarzy uzyska komiczny efekt “muchy”.

Jakie oprawki do kwadratowej twarzy wybrać?

Kwadratowa twarz cechuje się mocnymi i kanciastymi rysami. W tym przypadku należy je nieco złagodzić. Dlatego posiadacze takiego kształtu twarzy powinni wybierać modele zaokrąglone, najlepiej z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem. Taki kontrast przełamie zbytnią wyrazistość rysów oraz ładnie podkreśli kości policzkowe. Idealny kształt oprawek dla osób z kwadratową twarzą to tzw. kocie oprawki – zaokrąglone, z lekko uniesionymi zewnętrznymi krawędziami. W tym przypadku można też spróbować okularów „lenonek”, ale ich rozmiar musi być dobrze dobrany. Jeśli powierzchnia twarzy jest duża, małe lenonki “zagubią się” na niej i będą wyglądać komicznie.

Osoby z kwadratową twarzą powinny unikać kanciastych modeli, które pasują posiadaczom okrągłej twarzy. Wszystkie ostre załamania oprawek uwydatnią bowiem kwadratowość szczęki i sprawią, że twarz będzie wyglądać “ciężko”.

Okulary do twarzy owalnej

Ten kształt twarzy uznawany jest za idealny, czyli najbardziej symetryczny. Cechą, która podobno najbardziej wpływa na ludzką atrakcyjność jest właśnie symetria. Dlatego też o owalnej twarzy marzy wiele osób. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami takich rysów twarzy, to możemy przebierać w różnych rodzajach okularów – w tym przypadku pasuje nam praktycznie każdy typ oprawek. Ważne by pamiętać o tym, że okulary przeciwsłoneczne nie powinny być dłuższe niż maksymalna szerokość naszej twarzy.

Poza tym osoby z owalną twarzą mogą eksperymentować w zakresie podkreślania konkretnych cech. Jeśli chcą wyeksponować wysokie kości policzkowe, mogą wybrać okrągłe lub kocie oprawki. Jeśli chcą postawić na bardziej profesjonalny wygląd, mogą wybrać prostokątny model. To z pewnością najłatwiejszy kształt twarzy do wyboru okularów przeciwsłonecznych, ponieważ nie ma dla niego zakazanych modeli.

Kształt okularów do twarzy trójkątnej

Wybierając okulary przeciwsłoneczne do twarzy trójkątnej warto pamiętać, że ten kształt wymaga szczególnego zwrócenia uwagi na jego typ: możemy mieć bowiem twarz trójkątną zwężającą się do góry (do czoła) lub do dołu (w stronę brody). Podstawową zasadą w obu przypadkach jest wybranie zaokrąglonych kształtów. Kanciaste modele podkreślą wszystkie cechy “trójkąta”, które chcemy ukryć (np. mała broda czy wąskie usta – jeśli takie mamy).

Jeśli posiadamy typ twarzy trójkątnej zwężającej się do brody, warto pomyśleć o okularach „pilotkach”. Z kolei posiadacze trójkątnej twarzy zwężającej się u góry podejmą świetną decyzję, wybierając kocie oprawki. U obu typów trzeba stawiać na zaokrąglone modele (doskonałe będą „lenonki”), najlepiej z delikatnymi oprawkami lub w ogóle pozbawione oprawek u dołu. Należy natomiast unikać kwadratowych i prostokątnych modeli.

Jak dobrać okulary do twarzy podłużnej?

Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne powinny optycznie skrócić podłużną twarz, a także “odciążyć ją” wizualnie, gdyż ten typ jest pełny prostych linii, które mogą być przytłaczające. W tym przypadku warto wybrać okulary o okrągłych i owalnych kształtach w stylu oversize. Mogą być lekko zakrzywione po bokach, a szkła powinny mieć jak największą wysokość. Wszystko to zapewnia podłużnej twarzy większą regularność.

Posiadacze tego typu twarzy nigdy nie powinny nosić wąskich oprawek. Prostokątny kształt tylko podkreśli podłużność i liniowość twarzy, a tego chcemy uniknąć. Należy także unikać ostrych kątów, chyba że są to kąty stylizowane na kocie oprawki (ale nie mogą to być typowe “kocie oczy”).

Niezależnie od tego, jaki typ kształtu twarzy posiadamy, powinniśmy kierować się nie tylko tym, co nam pasuje, ale przede wszystkim wybierać to, w czym czujemy się dobrze. Warto też pamiętać, że od każdej zasady są wyjątki. Czasem kształt oprawek, który teoretycznie jest dla nas nieodpowiedni, może okazać się być tym, który z jakiegoś powodu będzie świetnie u nas wyglądał. Podobnie jak chociażby w przypadku soczewek zmieniających kolor oczu, warto eksperymentować i szukać własnego stylu – https://sklep.visionexpress.pl/szukaj/okulary-przeciwsloneczne. Dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne mogą stać się jego wyraźną dominantą.

 

Materiał partnera