I choć większość osób przykuwa uwagę wyłącznie do zawartości filiżanki, odpowiednie podanie kawy może pozytywnie zaskoczyć drugą osobę, a nawet zwiększyć jej doznania podczas rytuału picia naparu. Co jednak rozumiemy przez odpowiednie podanie kawy? Jak powinno wyglądać?

Rodzaje naczyń, czyli w czym podawać kawę?

Odpowiednie naczynie jest podstawą prawidłowego serwowania kawy. Będzie się ono różnić w zależności od rodzaju naparu. Gorące espresso podaje się w małej, białej filiżance o pojemności ok. 50-70 ml. Wypełnia się ją jedynie do połowy i co ciekawe — przed podaniem warto ją ogrzać, np. za pomocą gorącej wody, jeśli nie dysponujemy podgrzewaczem filiżanek. Wówczas aromat kawy będzie bardziej intensywny.

Trójwarstwowe latte macchiato należy podawać szklance o objętości 220-250 ml, a popularne cappuccino — w filiżance, która mieści 150-180 ml napoju. Naczynie wypełnia się kawą po same brzegi. Ostatnim rodzajem jest kawa mrożona, która, choć rzadko występuje, również powinna być odpowiednio serwowana. Przygotowuje się ją tuż przed podaniem i śmiało można dołączyć do niej słomkę. Powinna być umieszczona w szklance, najlepiej o pojemności ok. 220 ml. Jeśli posiada dodatki, takie jak lody czy bita śmietana, obowiązkowo należy dołączyć serwetkę.

Dodatkowo naczynie, w którym podajemy kawę, powinno być wykonane z odpowiedniego materiału, który utrzyma pożądaną temperaturę przez minimum 10-15 minut. Wcześniejsze podgrzanie filiżanki nic nie da, jeśli temperatura szybko spadnie ze względu na materiał wykonania. Najpopularniejszym rozwiązaniem są zdecydowanie filiżanki porcelanowe. Prezentują się wprost przepięknie i utrzymują temperaturę stosunkowo długo.

Do kaw podaje się także łyżeczkę — w przypadku latte macchiato będzie ona długa. Do kawy mrożonej i cappuccino zwykła, a espresso — mała. Nie można zapomnieć także o spodku oraz innych dodatkach. Do każdej filiżanki espresso powinno podawać się szklankę niegazowanej wody, najlepiej w temperaturze pokojowej. Jest to mało znany, choć naprawdę ważny zwyczaj! Woda oczyszcza kubki smakowe w jamie ustnej i usuwa wszelkie pozostałości innych substancji. A co się z tym wiąże? Pozwala maksymalnie rozkoszować się smakiem espresso, ale także tuż po wypiciu naparu — przepłukać usta, odświeżyć oddech i przygotować kubki smakowe na kolejne potrawy lub napoje.

Mleko do kawy — ciepłe czy zimne?

Przygotowując domową kawę, często dolewamy do niej zimne mleko — prosto z lodówki. Łatwo jednak wywnioskować, że może ono ostudzić napój. Podając mleko w osobnym naczyniu, warto je wcześniej podgrzać. Nieco inaczej będzie to wyglądać w przypadku urządzeń do kawy. Współczesne ekspresy ciśnieniowe podgrzewają mleko. Wówczas należy wlać je zimne, najlepiej prosto z lodówki. Ekspres wszystkim się zajmie. Jeśli posiadasz w domu ekspres na kapsułki, najlepiej będzie użyć spieniacza, dzięki czemu mleko nie tylko będzie podgrzane, ale również odpowiednio spienione.

Kawa – z ciastkiem czy bez?

W restauracjach zamawiając kawę, często otrzymujemy mały dodatek, który ma nam urozmaicić rytuał. Jest to bez wątpienia ciekawy pomysł, jednak czy zawsze się sprawdzi? Kawa idealnie komponuje się z herbatnikami korzennymi czy też gorzką czekoladą, o ile podawana jest w godzinach południowych. Do porannej kawy najlepiej będzie pasować rogalik. Z ciastek warto jednak zrezygnować podczas spotkań biznesowych lub podać je osobno, tak, by chętne osoby mogły po nie sięgnąć.

Warto jedynie pamiętać, że do kawy nie pasują słodkie przekąski. Ciastka z bitą śmietaną czy kremem nie są mile widziane. Ich słodki smak nie pasuje do kawowej goryczki, a dodatkowo często trudno je zjeść. Kremem łatwo jest się ubrudzić.

Kolejność podawania kawy gościom

Kolejność podawania kawy gościom obowiązuje przede wszystkim w etykiecie biznesowej i prezentuje się następująco:

  1. kobiety wyżej postawione w hierarchii firmy,
  2. kobiety na niższych stanowiskach,
  3. mężczyźni wyżej postawieni w hierarchii firmy,
  4. mężczyźni na niższych stanowiskach.

Jeśli na spotkanie zostały zaproszone osoby spoza firmy, to właśnie one w pierwszej kolejności otrzymują kawę, zgodnie z powyższą kolejnością. W przypadku gdy osoby przebywające na spotkaniu są na równorzędnym stanowisku, o kolejności podawania kawy decyduje także ich wiek.

Podczas serwowania należy pamiętać o sprawnym działaniu. Napoje należy umieścić na tacy, a następnie podawać w odpowiedniej kolejności z prawej lub lewej strony. Nigdy nie należy odwracać się do uczestników plecami ani prosić o podanie kawy dalej.

Zasady te są bardzo ważne, jednak przy jakości kawy — schodzą na drugi plan. To właśnie sama kawa jest najważniejsza. Warto postawić na świeżo mieloną, najlepiej Arabicę — to dość uniwersalna propozycja, która posmakuje niemalże każdemu. W najlepszy możliwy sposób pozwoli ją przygotować wysokiej jakości ekspres do kawy, dostępny np. na stronie Nespresso.com, jak i w innych sklepach stawiających na wysoką jakość, wyjątkowy aromat i bezkompromisowy smak kawy.