Lodówka to niezbędny element wyposażenia każdego domu. Żeby jednak w pełni cieszyć się jej możliwościami, należy ją odpowiednio dobrać do naszych potrzeb. Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki i jakie mamy możliwości wyboru?

Mała i niska czy przestronna dwudrzwiowa? Opcji wyboru lodówki jest bardzo dużo, dlatego warto wiedzieć trochę więcej na temat zalet poszczególnych rozwiązań. Co będzie najważniejsze przy zakupie lodówki? Poznaj wszystkie możliwości solidnej chłodziarki.

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

Najpopularniejszym rodzajem lodówek, które możemy spotkać w większości domów są lodówki jednodrzwiowe. Ich zaletą jest możliwość pomieszczenia sporej ilości produktów spożywczych, nie tracąc jednocześnie zbyt wiele miejsca w kuchni. Wśród lodówek jednodrzwiowych znajdziemy szeroki wybór pod względem wysokości. Najmniejsze modele mają około 120 cm, natomiast największe aż 230 cm. Przekłada się to oczywiście na pojemność, chociaż nie zawsze możemy sobie pozwolić na najwyższy model.

Jeśli dysponujemy większą przestrzenią w kuchni, a jednocześnie często gotujemy i zwykła lodówka zawsze była pełna, dobrym rozwiązaniem może być lodówka dwudrzwiowa side by side. Podwójne drzwi to znacznie więcej pojemności chłodziarki oraz szerszy wachlarz możliwości zamrażalnika. W niektórych modelach znajdziemy np. chłodziarkę skrzydłową oraz zamrażarkę szufladową. To praktyczne rozwiązanie jeśli mrozimy duże ilości zapasów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

W codziennym użytkowaniu istotnych jest kilka najważniejszych parametrów lodówki. Szczególną uwagę należy zwrócić na klasę energetyczną. Lodówka to jedno z największych urządzeń AGD w domu, które na dodatek pracuje niemal non stop. Dlatego wybór energooszczędnego modelu będzie miał przełożenie na niższe rachunki za prąd. Koszty energii elektrycznej rosną niemal każdego roku, więc oszczędna lodówka jest na wagę złota.

Kolejny parametr, na który dobrze zwrócić uwagę to głośność lodówki. Będzie to szczególnie ważne kiedy mamy otwartą kuchnię lub kiedy kuchnia sąsiaduje bezpośrednio z sypialnią. Głośna lodówka może być w takim wypadku uciążliwa, dlatego lepiej dokładnie przeczytać etykietę informacyjną wybranego modelu.

Często metraż kuchni lub meble kuchenne determinują maksymalny rozmiar lodówki. Często jednak konkurencyjne modele o podobnych gabarytach mogą mieć różną pojemność. Warto też zwrócić uwagę na stosunek wielkości chłodziarki do zamrażarki. Lodówki w wielu wariantach znajdziemy na stronie https://www.neonet.pl/duze-agd/lodowki-i-zamrazarki.html.

Kolejny aspekt, który weźmiemy pod uwagę przy zakupie lodówki to jej design. Większość modeli dostępna jest w trzech wariantach kolorystycznych: czarnym, srebrnym lub białym. Rzadsze są np. lodówki beżowe. Jeśli chcemy w pełni dopasować lodówkę do mebli kuchennych, być może najlepszym rozwiązaniem będzie lodówka do zabudowy, której możemy nadać dowolny design.

Ważny w codziennym użytkowaniu jest też sposób oddawania ciepła. Niektóre modele robią to tylną ścianą, natomiast większość lodówek No Frost oddaje ciepło bokami. Wpływa to na ustawienie lodówki, ponieważ producenci zalecają pozostawienie min. 5 cm wolnej przestrzeni po obu bokach urządzenia.

Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Jednym z najważniejszych elementów lodówki jest jej agregat. Przed zakupem warto poczytać opinie o sercu upatrzonej lodówki, czy w danym modelu nie występują awarie czy np. przegrzania. Koszt wymiany agregatu to nierzadko jedna z najdroższych prac, dlatego tym bardziej warto zwrócić na ten aspekt uwagę.

Termostaty to kolejny element technologiczny, który decyduje o jakości działania lodówki. Dobry termostat będzie dokonywał dokładnego pomiaru, żeby we właściwym momencie schłodzić urządzenie. Dokładny termostat pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę przez cały czas oraz ma wpływ na energooszczędność lodówki.

W lodówkach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie podwójnego obiegu powietrza. W ten sposób można w pełni dopasować poziom wilgotności i temperaturę w chłodziarce oraz zamrażarce. Przekłada się to również na oszczędność energii, ponieważ urządzenie pracuje z mniejszą intensywnością, jeśli np. rzadko zaglądamy do zamrażarki i obieg powietrza może być delikatniejszy.

Ważnym elementem technologicznym każdej lodówki jest tzw. komora zero. W niej produkty spożywcze najdłuższej zachowują świeżość. Jest to ważne szczególnie w przypadku warzyw i owoców, ale również mięs i ryb. W komorze zero temperatura wynosi około 0 stopni, podczas gdy w pozostałej części będzie to od 4 do 8 stopni. Jednocześnie nie jest tam tak chłodno jak w zamrażarce.

Nieco inne przeznaczenie mają komory świeżości. Pozwalają odseparować od pozostałych produktów spożywczych rzeczy, które są np. wyjątkowo aromatyczne, jak np. ryba. Zapachy nie przenikają się, a w komorach jest też nieco chłodniej, niż w pozostałej części lodówki, dzięki czemu produkty dłużej zachowają świeżość.

Wiemy już na co zwrócić uwagę przy wyborze lodówki, dlatego teraz pozostaje nam życzyć udanych zakupów i smacznych potraw.

*Materiał partnera