Firanki są nudne? Wcale nie! Nudne może być co najwyżej nasze podejście do nich. Zobacz, jakie modne aranżacje z wykorzystaniem stylowych firanek proponują w tym roku projektanci wnętrz.

Firanki – niedoceniana dekoracja okna

Firanki są widoczne przez cały dzień, ale czy na pewno je widzimy? Czy zwracamy na nie uwagę, czy też po prostu przechodzimy do porządku dziennego nad faktem, że wiszą w oknie i dzięki temu nikt nie może z daleka zobaczyć, co robimy w domu?

Wybór firanki nie powinien być dziełem przypadku, podobnie zresztą jak wybór zasłony. Dekoracja okna jest bowiem tym, co nadaje wnętrzu stylu, określa jego charakter. Jeśli źle dobierzemy firany i zasłony, najpiękniejsze nawet meble i dodatki staną się mdłe i nijakie.

Wskazówka: Masz wrażenie, że twój salon nie wygląda tak, jak powinien? Wiesz, że coś jest z nim nie tak, ale nie umiesz określić co? Przyjrzyj się firankom i zasłonkom, być może to one robią krecią robotę.

Firanki – klasyczna biel ustępuje feerii barw

Biała firanka to już nie oczywistość, ale zaledwie wybór. To prawda, że najchętniej i najczęściej sięgamy po białe firany, ale czynimy to głównie z wygody. Takie firany są najłatwiej dostępne, jako firany gotowe można je kupić od ręki w niemal każdym sklepie.

firany

Jeszcze do niedawna biała firanka była synonimem czystości w domu, szczególnie w oknie. Dziś, gdy pranie firan przestało być problemem, a panie domu nie muszą sobie i światu udowadniać, że panują nad wszystkim, biel na firankach przestała być obowiązkowa. Coraz częściej można zobaczyć w oknach firanki w odcieniach srebrnej szarości, beżu, écru i pasteli. To jasne barwy, nie pochłaniają światła słonecznego, są doskonałą alternatywą dla białych firanek. Można je powiesić w tych wnętrzach, w których okna wychodzą na północ lub na zachód oraz w tych, w których są małe okna.

A co z salonami, w których są duże okna wychodzące na południe? Jeśli wnętrze jest dobrze doświetlone, można powiesić firankę w ciemniejszym odcieniu – czerwoną, zieloną, grafitową, granatową, a nawet czarną.

Wskazówka: Jeśli chcesz powiesić w swoim domu kolorowe firanki, pamiętaj, że muszą być one dopasowane kolorystycznie do zasłon i przynajmniej o dwa tony jaśniejsze od nich.

Firany do salonu wcale nie muszą być gładkie

Stylowo i nowocześnie, czyli gładko? Takie firanki do salonu faktycznie wybierane są najczęściej. Ale zanim w ciemno kupimy gładkie firany, warto się trochę po naszym salonie rozejrzeć. Czy faktycznie jest to nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, w którym tylko gładkie firanki będą dobrym rozwiązaniem? Jeśli mamy salon skandynawski lub industrialny, to faktycznie możemy powiesić tylko gładkie firany. Ale jeśli mamy salon urządzony w innym stylu, warto się rozejrzeć na przykład po sklepie z firanami alena-firany.pl i sprawdzić, co ciekawego można tam znaleźć.

We wnętrzach rustykalnych doskonale sprawdzą się ażurowe firanki. We wnętrzach w stylu glamour firany z tkanin odbijających światło lub zdobione srebrnymi i złotymi nićmi. Do salonu w stylu urban jungle najlepiej będą pasowały firanki z motywem roślinnym. W pokoju dziecinnym dobrze sprawdzą się firanki z kolorowymi nadrukami.

Wskazówka: Interesują cię zdobione firany? Popatrz na ich wzór i postaraj się dopasować do niego inne dekoracyjne dodatki w domu. Całość będzie robiła spójne i przytulne wrażenie.

Firanki do kuchni – gustownie i praktycznie

Czy w kuchni w ogóle potrzebna jest firanka? Raczej tak, bo nikt nie lubi być podglądany, nawet w kuchni. Wybór kuchennej firanki wymaga kompromisu między względami praktycznymi i estetycznymi. Tu najlepiej sprawdzą się firanki z bawełny lub mikrowłókna. To właśnie te materiały najłatwiej uprać w warunkach domowych. Firanki kuchenne są bardziej narażone na zabrudzenia niż te z jakiegokolwiek innego pomieszczenia.

Jeśli chodzi o wygląd firanki kuchennej, to sporo zależy od stylu samej kuchni. Jednak trzeba pamiętać, że okna kuchenne na ogół są mniejsze niż salonowe. Tu firanka musi dobrze przepuszczać promienie słoneczne, bo światło w kuchni jest bardzo potrzebne. Dlatego najlepiej sprawdzą się przejrzyste gładkie firany lub delikatne firanki ażurowe.

Wskazówka: Jeśli kuchnia nie jest utrzymana w nowoczesnym stylu, możesz rozważyć powieszenie zazdrostek zamiast klasycznych firan.

Firany gotowe kontra szyte na wymiar – które są lepsze?

Trudno mówić o przewadze firan szytych na wymiar nad gotowymi lub odwrotnie. Firany gotowe są tańsze, ale oferowane w ograniczonej palecie wzorów i kolorów. Z kolei firany szyte na wymiar można dokładnie dopasować do rozmiaru okna, uwzględniając sposób ich upinania. Wybór tkanin w tym przypadku także jest znacznie większy.

Wskazówka: Zastanawiasz się, czy kupić firany gotowe, czy na wymiar? Jeśli twoje okno ma standardowe wymiary, potrzebujesz gładkiej, białej firany, to gotowa będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie możesz wśród gotowych firan znaleźć takiej, która byłaby tą idealną, po prostu ją zamów.

 

Materiał partnera