Niezależnie od tego, czy kupujesz rower trekkingowy dla siebie, czy pierwszy rower dla dziecka, koniecznie powinieneś wziąć pod uwagę wielkość ramy rowerowej. Czy tylko? Sprawdź!

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka?

Jak dobrać ramę roweru? Jak dopasować długość rury podsiodłowej? Jak dobrać rower pod kątem wielkości kół? To wszystko pytania, które często zadają sobie rodzice, którzy chcą kupić dziecku jak najlepiej dopasowany rower. Oczywiście rower dla 5-latka będzie się znacznie wielkością czy rozmiarem ramy różnił od tego dla 10-latka, ale skąd wiedzieć, jak duże mają być te różnice? Z pomocą przychodzą klasyfikacje producentów, którzy podpowiadają, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest konkretny model. To jednak czasami za mało, ponieważ np. wśród 5-latków mogą występować spore różnice w tempie rozwoju, przekładające się na wzrost dzieci i ogólne warunki fizyczne. Z tego też względu rower szosowy, rower górski czy każdy inny najlepiej dobierać do wzrostu. Dzięki temu zyskasz pewność właściwego dopasowania rozmiaru roweru do konkretnego etapu rozwoju dziecka. Musisz przy okazji liczyć się z tym, że w przypadku małych dzieci te modele będzie trzeba kilka razy wymienić, ponieważ przy dynamicznym rozwoju dziecka po roku może się okazać, że zeszłoroczny rower jest po prostu niewygodny, a to oznacza, że także niebezpieczny.

Jaki rozmiar ramy roweru wybrać?

Rozmiary ram rowerowych w konkretnych przedziałach wiekowych mogą być większe lub mniejsze, dlatego warto sprawdzić, jak dokładnie prezentują się potrzeby dziecka. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy interesuje cię tani rower czy model z wyższej półki.

Najłatwiej zmierzyć długość nóg od wewnętrznej strony. Należy to zrobić, kiedy dziecko ma na sobie buty. W ten sposób możesz obliczyć przekrok, który pomoże dobrać ramę.

Dziecko powinno stanąć na płaskim i równym podłożu. Między nogami powinno trzymać książkę — tak będzie najłatwiej ci mierzyć. Mierzysz od górnej krawędzi książki (powinna być ona ustawiona najwyżej, jak się da) do podłoża. W tabelach producentów często znajdziesz proponowane wartości przekroku dopasowane do wzrostu dziecka. Pamiętaj jednak, że to wartości orientacyjne.

Ponadto, mniejszy przekrok to także mniejszy rozmiar kół rowerowych. W zależności od wzrostu dziecka możesz wybrać rowery z 12, 14, 16, 18, 24-calowymi kołami.

Czy tylko wielkość ramy ma znaczenie?

Wielkość ramy i kół jest bardzo ważna, ale to nie jedyne elementy budowy, które warto wziąć pod uwagę, wybierając np. rower dla 6-latka, młodszego lub starszego dziecka. Istotne będzie:

  • czy rower potrzebuje kółek bocznych — dla nieco starszych dzieci będą one zbędne, natomiast na początkowym etapie nauki jazdy, bardzo przydatne. Na etapie 3-4-latka mogą pozwalać na sprawne przechodzenie między kolejnymi modelami rowerów; dają dziecku poczucie stabilizacji, zmniejszają tym samym strach przed utratą równowagi.
  • czy rower wykonany jest z aluminium czy stali — rama z aluminium daje nam znacznie lżejszy rower, stalowa z kolei jest znacznie bardziej wytrzymała, ale niestety przy tym cięższa, co dla niektórych dzieci może być problemem. Dla mniejszych dzieci zdecydowanie rekomenduje się aluminium, bo stal może czynić rower nieporęcznym.
  • czy rower to model MTB, miejski, BMX — im starsze dziecko, tym więcej modeli macie do wyboru; to kwestia indywidualnych preferencji, ale i otoczenia, po którym dziecko się porusza; jeśli kocha ono sportową jazdę MTB będzie doskonałym wyborem.
  • jakie akcesoria posiada rower — ważne będą odblaski, światło, dzwonek, warto pomyśleć o koszyku lub bagażniku.

Podsumowując, budowa roweru ma ogromne znaczenie dla komfortu jazdy dziecka. Nie można jednak zapominać o estetyce. Rower maluchowi i starszakowi musi się po prostu podobać. 

Materiał partnera