Nie inaczej jest także w przypadku koszulek, które w wielu przypadkach stanowią bazę dla ubioru. Jakie rodzaje materiałów koszulek dostępne są na rynku, które sprawdzają się najlepiej? Przeczytaj więcej o tkaninach stosowanych na T-shirty i bluzki, aby mieć pełną świadomość tego, co nosisz.

Naturalne tkaniny czy nowoczesne technologie? – popularne rodzaje materiałów na koszulki

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wybór tkanin, z których produkowane były koszule i koszulki, był mocno ograniczony. To naturalne tkaniny i dzianiny znane od wieków. Jednak z uwagi na szukanie dobrych alternatyw powstały nowe rodzaje materiałów koszulek, które w pewnym stopniu podbiły rynek. Obecnie kupić można koszulki wykonane między innymi z tkanin lub dzianin o włóknach naturalnych, sztucznych lub syntetycznych:

materiał cechy charakterystyczne
bawełna naturalny, pochodzenia roślinnego, oddychający, różne rodzaje splotów – tkanin
elastan zwykle domieszka do innych włókien nadająca elastyczności
poliester tkaniny syntetyczne
wiskoza tkaniny sztuczne, na bazie celulozy
len naturalny, nieco sztywny
akryl/anilana syntetyczny, właściwości podobne do wełny

Oprócz rodzajów zastosowanych włókien wyróżniane są różnorodne sploty, które decydują o właściwościach dzianiny lub tkaniny. Najczęściej spotykane proste koszulki uszyte są z dzianiny bawełnianej, zaś te funkcyjne, sportowe – z zaawansowanych materiałów syntetycznych.

Sprawdzony wybór w odzieży codziennej

Naturalne tkaniny i materiały są jednym z najczęstszych wyborów dla odzieży dla dzieci i dorosłych. Takie rodzaje materiałów koszulek cechuje dobry przepływ powietrza, są też przyjemne w dotyku. Bawełna powstaje z torebek nasiennych rośliny o tej samej nazwie. Jako materiał bez domieszek łatwo się gniecie, ale często w koszulkach występuje z dodatkiem elastanu lub sztucznych włókien, podlega procesowi merceryzowania dla lepszych właściwości użytkowych. Może przybierać praktycznie dowolny kolor, świetnie też sprawdza się jako tło dla nadruków w różnych technologiach.

Najlepsze rodzaje materiałów koszulek dla sportowców

Jeśli rozważasz rodzaje materiałów koszulek funkcyjnych, na przykład dla sportowców czy osób pełniących służbę lub pracujących w ekstremalnych warunkach, sytuacja wygląda nieco inaczej.

Producenci odzieży stosują bowiem różnorodne połączenia włókien i dzianin dla osiągnięcia pożądanych właściwości. Często wykorzystywane są także dodatkowe substancje czy wstawki w produkcji koszulek, aby nadać im na przykład:

  • lepszej trwałości,
  • odporności na bakterie,
  • zdolności do odprowadzania potu na zewnątrz,
  • cech bezpieczeństwa.

Tu sprawdzają się przede wszystkim materiały syntetyczne, które niejednokrotnie są wynikiem wieloletnich badań w labolatoriach.

 

Artykuł partnera