Czynności przygotowawcze przed podpisaniem umowy o kredyt gotówkowy oraz wszystkie późniejsze formalności dla osoby niezaznajomionej z tematem mogą wydawać się skomplikowane. Na szczęście w internecie dostępny jest niejeden kalkulator kredytowy. To specjalna aplikacja, która ułatwia wykonanie niezbędnych obliczeń na podstawie wprowadzonych podstawowych danych. W czym to pomaga? Przede wszystkim, łatwiej zyskać rozeznanie w aktualnej ofercie bankowej. Wiedząc, na jakie warunki możemy liczyć, łatwiej będzie nam prowadzić negocjacje z doradcami. Dzięki kalkulatorowi wiadomo również, które placówki bankowe powinniśmy odwiedzić w pierwszej kolejności.

Kalkulator kredytowy to aplikacja dostosowana do różnego rodzaju ofert. Często wykorzystuje się je w kontekście kredytów hipotecznych, ale stosowane są też z powodzeniem wtedy, gdy dostępne są kredyty gotówkowe 10 tys. na direct.money.pl.

Jak działa kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy, w zależności od rodzaju, przystosowany jest do różnych potrzeb klientów indywidualnych. Używają go także platformy doradcze. Korzystanie z kalkulatorów nie jest skomplikowane: jasne instrukcje i podpowiedzi na każdym kroku znacznie ułatwiają ich obsługę.

Aby dokonać symulacji przyszłego zobowiązania finansowego, wystarczy podać tylko kilka podstawowych danych. Poziom skonkretyzowania oferty i wymagania zależne są od tego, z jakiego kalkulatora będziemy korzystać. Najczęściej to informacje dotyczące kwoty kredytu, preferowanego okresu kredytowania i wysokości miesięcznej raty. Istotne są też uzyskiwane dochody, miesięczne wydatki oraz suma innych obciążeń.

Po uzupełnieniu tych danych algorytm narzędzia oblicza koszt kredytu i szacowaną miesięczną ratę. Jeśli narzędzie jest bardziej zaawansowane, dodatkowo możemy uzyskać informacje na temat zdolności kredytowej. Na podstawie tych wyliczeń otrzymujemy od razu informację na temat atrakcyjności ofert w poszczególnych bankach. Dzięki temu wiemy, do której placówki udać się, aby otrzymać najbardziej korzystną propozycję

Warto przy tym podkreślić, że wyniki obliczeń kalkulatora są jedynie szacunkowe. W czasie wizyty w oddziale może okazać się, że ostateczna oferta jest inna: mniej lub bardziej korzystna. Kalkulatory nie zawsze uwzględniają również bieżące promocje, choć dzięki niektórym z nich możliwe jest złożenie wniosku od razu przez internet.

Kalkulatory finansowe – rodzaje

Duże zróżnicowanie ofert bankowych i pozabankowych spowodowało powstawanie kalkulatorów kredytowych różnego typu, dopasowanych do odmiennych produktów finansowych. Część z nich skupia się na oszacowywaniu wysokości raty kredytu hipotecznego albo gotówkowego, określaniu kosztów całkowitych związanych ze zobowiązaniami finansowymi lub wstępnego określania zdolności kredytowej. To, który kalkulator powinniśmy wybrać, wynika tak naprawdę z tego, czego poszukujemy.

Czy warto korzystać z kalkulatorów w internecie?

Z kalkulatorami kredytowymi wiąże się wiele plusów. Przede wszystkim, dzięki nim oszczędzamy naprawdę sporo czasu. Niewielu z nas może sobie pozwolić na porównywanie oferty każdego z banków, a później osobistą wizytę w oddziale w celu jej zweryfikowania. W kalkulatorze nie trzeba podawać żadnych danych osobowych, są więc w pełni bezpieczne. Co prawda, nie są to narzędzia nieomylne, natomiast dość dobrze pozwalają zorientować się w bieżącej sytuacji finansowej.

 

Materiał partnera