Rozliczenie PIT-u jeszcze kilka lat temu wielu podatnikom kojarzyło się z dużą ilością formalności i długo trwającymi wizytami w urzędzie. Dziś nie trzeba się martwić ani kolejkami, ani wypełnianiem dokumentów, ponieważ nowoczesne technologie pozwalają w łatwy sposób zrobić wszystko w kilka chwil i to bez wychodzenia z domu. Co warto wiedzieć o programie do rozliczania PIT-ów?

Gdzie znaleźć program do rozliczania PIT-ów?

Jedno z najlepszych narzędzi do rozliczeń podatkowych to program e-pity i znajduje się na stronie internetowej https://www.pit.pl/program-pit/. To darmowe oprogramowanie, z którego można korzystać zarówno w przeglądarce, jak i w intuicyjnej aplikacji. Na rynku działa od ponad dekady, a liczba pobrań w tym czasie przekroczyła 30 milionów.

Program znacznie usprawnia rozliczenie PIT-u, które jest obowiązkiem każdej osoby z opodatkowanymi wpływami. Uzupełnienie deklaracji w systemie to sama przyjemność, ponieważ nie trzeba trudzić się z wieloma papierami i ręcznym wpisywaniem wszystkich informacji. Narzędzie samodzielnie pobiera większość potrzebnych danych.

Aplikację można uruchomić na urządzeniach z systemami Windows, Linux i Mac OS. Ponadto da się pobrać oprogramowanie na smartfony i tablety, co stanowi spore udogodnienie dla osób preferujących sprzęty mobilne. Co ważne, system nie wyklucza opcji podarowania 1,5% podatku dowolnej organizacji pożytku publicznego.

Jakie PIT-y da się rozliczyć w programie?

Program e-pity pozwala na rozliczenie następujących deklaracji:

  • PIT-37 – dochody z pracy;
  • PIT-36/36S – dochody z działalności gospodarczej;
  • PIT-36L/36LS – podatek liniowy;
  • PIT-38 – dochody kapitałowe;
  • PIT-39 – zysk ze sprzedaży nieruchomości;
  • PIT-28 – ryczałt ewidencjonowany;
  • PIT-16A – dla osób opodatkowanych kartą podatkową;
  • PIT-19A – dla duchownych.

Narzędzie daje także możliwość korekty PIT-ów z poprzednich lat czy uzupełnienia wielu załączników, w tym m.in. PIT/B, PIT/BR PIT/TP, PIT/IP, PIT/MIT, PIT/PM, PIT/NZI, DSF-1, PIT/DS, PIT/D, PIT/M, PIT/2, PIT/2A, PIT/2K, PIT/O, PIT/Z, PIT/ZG, PIT-28/A, PIT-28/B, ZAP-3 i NIP-7. Żadna inna aplikacja rozliczeniowa nie daje aż tak wielu opcji.

Dokumenty dla siebie znajdzie każdy przedsiębiorca, osoby zatrudnione na różnych umowach, a nawet emeryci. Intuicyjne narzędzie pozwala na bezproblemowe uzupełnienie formalności nawet osobom nieobytym z technologiami na co dzień. Wszystkie kroki są dobrze wyjaśnione.

System ma dostęp do określonych ulg, z jakich mają prawo skorzystać użytkownicy, więc rozliczy deklarację dokładnie tak samo, jak zrobiłby to zawodowy księgowy. 

Warto wiedzieć, że e-pity to narzędzie nie tylko do rozliczania PIT-ów, ale również sposób na wysyłkę różnych pism. Zawiera gotowe wzory m.in. wniosku o zwrot nadpłaty czy odroczenie płatności. To usprawnia załatwianie spraw urzędowych i sprawia, że znacznie rzadziej odwleka się je w czasie.

Zalety korzystania z programu do PIT-ów

Korzystanie z programu e-pity to ogromne ułatwienie w załatwianiu obowiązkowych formalności. Wiąże się z tym wiele zalet, do których należy przede wszystkim szybkość całego procesu. Nie ma potrzeby jechania od urzędu, samodzielnego wypełniania wielu rubryk w dokumentacji ani korzystania z usług księgowości.

Wiąże się to również z oszczędnością pieniędzy. Nie trzeba płacić księgowej za rozliczenie dokumentu ani wydawać środków na paliwo czy bilet na dojazd do urzędu skarbowego. Aplikacja działa za darmo i wolno z niej skorzystać o dowolnej porze dnia i nocy.

Co więcej, gdy rozlicza się PIT poprzez stronę internetową, można liczyć na szybszy zwrot podatku. Dokumenty niemal błyskawicznie są zatwierdzane przez urząd, a środki prędko zasilają budżet podatnika. Dodatkowo system wyświetla przewidywaną datę otrzymania pieniędzy na konto.

Wiarygodność i poprawność działania narzędzia potwierdza Biuro Usług Informatycznych Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, co stanowi najlepszy dowód na to, że aplikacji wolno zaufać. Nawet sami księgowi korzystają z tego programu do rozliczeń swoich klientów.

System jest połączony z systemami Ministerstwa Finansów, więc można mieć pewność, że zaciągane dane będą poprawne. Na dodatek narzędzie dysponuje zdolnością wyszukiwania błędnie wprowadzonych informacji przez użytkownika i pomaga je zauważać oraz korygować.

Program podlega regularnym aktualizacjom, przez co dopasowuje się do wszelkich zmian w przepisach podatkowych. Dzięki temu nie ma obaw, że zastosuje się przestarzałe, niepoprawne zasady. Informacje dotyczące użytkowników nie są przechowywane przez aplikację, więc nie trzeba martwić się ich wyciekiem. Korzystanie z usługi jest całkowicie bezpieczne, a szyfrowana transmisja danych jeszcze w tym utwierdza.

To zdecydowanie najpopularniejszy i najprostszy w obsłudze program do rozliczeń, który charakteryzuje się również dużą gamą możliwości. Miliony klientów potwierdzają jego wiarygodność, prostotę działania i efektywność. To rozwiązanie dla osób w każdym wieku i każdej sytuacji finansowej.

Rozliczenie podatkowe – ważne informacje

Rozliczenie podatkowe to obowiązek każdej osoby z dochodem podlegającym opodatkowaniu. Bardzo ważne jest terminowe złożenie deklaracji. Bieżące terminy na dany rok warto sprawdzić na stronie rządowej lub w witrynie narzędzia e-pity. Każdy powinien dopasować deklarację odpowiadającą osobistej sytuacji zawodowej.

PIT-y zawierają szczegółowe informacje na temat różnego rodzaju przychodów danego podatnika. Stanowią bardzo ważny dokument, na podstawie którego można nawet zaciągać kredyty gotówkowe. Przydają się w przypadku kontroli podatkowej, która spotyka przede wszystkim przedsiębiorców.

Trzeba uważać na błędy popełniane w deklaracjach, dlatego warto korzystać z systemów pomagających je wyłapać. Za nieprawidłowo uzupełnione dokumenty grożą nawet kary finansowe, więc zdecydowanie lepiej ich uniknąć. Każdy powinien chociaż raz spróbować samodzielnie rozliczyć PIT za pomocą aplikacji, aby przekonać się, jakie to proste. W kilka minut da się załatwić jedną z najważniejszych formalności w ciągu całego roku.

Artykuł sponsorowany