Nastąpiła poważna awaria w oczyszczalni ścieków Czajka. Awaria kolektora na Bielanach może trwać tygodniami. Ścieki z lewego brzegu części Warszawy wpuszczane są do Wisły. Powołano sztab kryzysowy. O szczegółach katastrofy ekologicznej, która panuje w stolicy od rana, poinformował na konferencji minister środowiska Henryk Kowalczyk.

CZY CZEKA NAS KATASTROFA KLIMATYCZNA?

Katastrofa Ekologiczna w Warszawie! Ścieki wpuszczane do Wisły

Z związku z awarię kolektora ściekowego na Bielanach prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwołał pilnie sztab kryzysowy.

Na konferencji prasowej w Ministerstwie Środowiska Henryk Kowalczyk poinformował, że o awarii dowiedział się stosunkowo późno, gdyż w godzinach południowych.

Obydwa kolektory niesprawne. Sytuacja jest bardzo poważna

Niestety, sytuacja jest już na tyle bardzo poważna, że w tym momencie z informacji, które przekazały służby kontrolujące, okazuje się, że obydwa kolektory dostarczające ścieki do oczyszczalni „Czajka” są niesprawne i praktycznie całe ścieki wypływają do Wisły – powiedział na konferencji Henryk Kowalczyk.

Można na szybko zbudować zastępczy rurociąg czy kolektor. Jest poważne zagrożenie. Może się okazać, ze przy obecnym poziomie Wisły będzie w niej więcej ścieków niż wody – dodał minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Ścieki w sposób kontrolowany są wpuszczane do Wisły. Zagrożone są miasta na północy. Fala ścieków dotrze do Płocka za około 50 godzin – mówił prezydent stolicy.

Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski uspokaja mówiąc, że awaria nie będzie miała wpływu na mieszkańców stolicy. Minister środowiska Henryk Kowalczyk, jest jednak innego zdania. Mówi o poważnym kryzysie i katastrofie ekologicznej.

Jeśli chodzi o zagrożenie ewentualne zdrowotne, jakiekolwiek inne, to, oczywiście, wszystkie służby są uruchomione – zapewnił. – Prowadzone są badania nie tylko na wylocie tych ścieków, ale również w dół Wisły po to, żeby potencjalnie uprzedzić czy zabezpieczyć się przed szkodami środowiskowymi czy zdrowotnymi – mówił minister Kowalczyk na konferencji prasowej.

Katastrofa Ekologiczna w Warszawie

Fot.Forum/Andrzej Hulimka.

Po godzinie 19 fala ścieków płynęła Wisłą w kierunku Płocka. Szacuje się, że zanieczyszczona woda dotrze do Płocka w piątek w godzinach przedpołudniowych – poinformował płocki Urząd Miasta

Martwicie się o swoje zdrowie?

ZOBACZ WIĘCEJ:

Rodzina Piotra Woźniaka-Staraka poprosiła o datki na zwierzęta. Fundacja zabrała głos

Natalie Portman ma ekologiczy pierścionek zaręczynowy

Biologiczny ojciec Piotra Woźniaka-Staraka był znaczącą osobą w Polsce